Seminarium spółdzielcze

 

Resort Rolnictwa podejmuje działania na rzecz odbudowy spółdzielczości rolniczej. W dniu 4 kwietnia 2016 roku zostało zorganizowane w gmachu Ministerstwa Rolnictwa Seminarium spółdzielcze pt. „Rola spółdzielczości w gospodarczym działaniu rolników na rynku”, będące początkiem działań dla wypracowania potrzebnych rozwiązań.

uczestnicy seminarium 660x314Seminarium miało charakter ekspercki. Udział w nim wzięło ponad 30 osób-liderów - przedstawicieli spółdzielni rolniczych związanych z produkcja rolną, spółdzielczych grup producentów rolnych oraz grup i organizacji producentów owoców i warzyw i ich związków.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel poinformował uczestników, że odbudowanie spółdzielczości rolniczej w Polsce jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rolnictwa. Podjęty dialog z środowiskiem spółdzielczym oraz zorganizowanie przy współpracy z Krajową Radą Spółdzielczą seminarium zostało bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania. Minister Rolnictwa zwrócił uwagę, że właściwe zorganizowanie rolników jest kluczowe dla poprawy dochodów rolników. Wskazał, że zarówno dotychczasowe, jak i nowe formy spółdzielczego działania (spółdzielnie rolnicze, spółdzielcze grupy producentów rolnych, organizacje producentów oraz ich związki i zrzeszenia) powinny być rozwijane. Przedstawił również inicjatywę i prowadzone prace nad projektem Ustawy o spółdzielniach rolników, którego bazą jest druk Sejmowy nr 612 z 2012 roku. Minister Jurgiel zwrócił uwagę, że prace nad tym projektem były podejmowane w minionych latach, lecz nie doszło do uchwalenia ustawy. Uchwalenie tej ustawy, sprzyjać będzie zwiększeniu gospodarczego zorganizowania rolników.

 

Z ramienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w seminarium uczestniczyli również: Wiceminister Rolnictwa Pan Jacek Bogucki, Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych Pan Waldemar Sochaczewski i jego Zastępca Pan Marian Borek oraz przedstawiciele Wydziału Produktów Ogrodniczych, Spółdzielczości Rolniczej i Grup Producentów Rolnych Dep. RR Pani Renata Żaba oraz Pan Łukasz Goździk. Obecny był również Pan Poseł Zbigniew Ajchler, przewodniczący Podkomisji nadzwyczajnej do przygotowania projektu inicjatywy ustawodawczej w zakresie spółdzielczości rolniczej. Krajową Radę Spółdzielczą reprezentował Prezes Zarządu Pan Alfred Domagalski oraz Pan Zdzisław Gumkowski, Pan Adam Piechowski i Pan Marcin Martynowski.

 

Prezes Domagalski w swojej prezentacji pt. „Potrzeby i bariery gospodarczego organizowania się rolników – rozwiązania funkcjonowania spółdzielczości rolniczej w krajach Zachodniej Europy” wskazał na duży spadek w naszym kraju liczby spółdzielni rolniczych, ich potencjału gospodarczego i społecznego w wyniku przemian po 1989 roku oraz kontrastujący z tym obrazem wysoki stopień zorganizowania rolników w krajach  Zachodniej Europy. Przedstawił również rozwiązania w zakresie wsparcia rozwoju spółdzielczości oraz rekomendacje. Spółdzielnie pełnią w tych krajach kluczową rolę dla rozwoju rolnictwa oraz mają decydujące znacznie w wypracowywaniu dużo wyższych od polskich rolników dochodów z działalności rolniczej.

 

Interesująca była także prezentacja Pana Mariana Borka nt. „Integracja producentów rolnych – podstawy prawne, istniejące oraz planowane rozwiązania wsparcia procesu tworzenia wspólnych struktur gospodarczych”. Przedstawił m.in. założenia projektu Ustawy o spółdzielniach rolników, zawierającego zwolnienia z podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości, pod pewnymi warunkami.

 

 

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja. Uczestnicy wyrazili stanowisko reprezentowanych podmiotów oraz opinie wynikające z ich doświadczeń, dotyczące:

 

  • tworzenia trwałych struktur gospodarczych przez rolników na bazie prawa spółdzielczego,
  • tworzenia warunków organizacyjno-ekonomicznych w celu organizowania się producentów rolnych,
  • zinstytucjonalizowania wsparcia procesu tworzenia branżowych związków grup producentów rolnych / zrzeszeń organizacji producentów.

 

Głos w dyskusji zabrali m.in. Pan Poseł Zbigniew Ajchler, Pan Jacek Staciwa Prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Pan Mirosław Fucia Prezes Zarządu Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców Sielec, Pan Mariusz Olejnik Prezes Zarządu Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża” (Związek GPR), Pan Władysław Kołodziej Prezes Zarządu Regionalnego Związku Spółdzielni Produkcji Rolnej w Rzeszowie, Pan Ryszard Kądziołka Prezes Zarządu Podkarpackiej Izby Gospodarczej Związku Grup Producentów Rolnych, Pan Witold Boguta Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw – Spółdzielni Osób Prawnych.

 

Przedstawione postulaty dotyczyły głównie: potrzeby odbudowy spółdzielczości rolniczej, znaczącego zwiększenia gospodarczego zorganizowania polskich rolników, zwiększenia trwałości tworzonych grup producentów i organizacji producentów oraz efektów z wydatkowanych dotacji na tworzenie i rozwój GPR i OP, w tym dotacji inwestycyjnych, tworzenia warunków do rozwoju spółdzielczości rolniczej – powiązanego z ułatwieniem dostępu do funduszy UE, przyjęcia ustawy o spółdzielniach rolników z zastosowaniem odpowiednich ulg podatkowych – z uwagi na rolę jaką pełnią spółdzielnie (vide kraje Europy Zachodniej), uznania RSP za wielorodzinne gospodarstwa rolne, uzyskiwania przez rolników udziału w wartości dodanej z handlu oraz przetwórstwa produktów rolnych.

 

Seminarium było dobrą okazją do omówienia spraw związanych z funkcjonowaniem i potrzebą odbudowy spółdzielczości rolniczej. Biorąc pod uwagę, że niskie gospodarcze zorganizowanie rolników jest jedną z najsłabszych stron polskiego rolnictwa, mającą kluczowy wpływ na dochody rolników, seminarium jest dobrym krokiem w kierunku odbudowy spółdzielczości rolniczej i przywrócenia jej odpowiedniej roli.

 

Chętnych do zabrania głosu było znacznie więcej. Mając to na uwadze Pan Minister Krzysztof Jurgiel poprosił o przesłanie pisemnych opinii w zakresie będącym tematem seminarium na adres MRiRW. Zapewnił, że wszystkie zostaną przeanalizowane a na ich bazie Resort przygotuje propozycje rozwiązań. Poinformował jednocześnie, że seminarium było pierwszym z cyklu planowanych spotkań dotyczących rozwoju spółdzielczości rolniczej w Polsce.

 

Krajowa Rada Spółdzielcza przekazała swoją opinię Ministrowi Rolnictwa w dniu 8 kwietnia br.

 

 

Szersza relacja z Seminarium została zamieszczona w kwietniowym numerze miesięcznika spółdzielczego „Tęcza Polska”. W miesięczniku systematycznie publikowane są artykuły i porady dotyczące m.in. spółdzielni rolniczych, spółdzielczych grup producentów rolnych, dostępnego wsparcia z funduszy UE, zmian legislacyjnych, itp. Zapraszamy do prenumeraty czasopisma przejdź (podwieszony link http://www.krs.org.pl/images/Media1/prenum2016.pdf

 

 

Prezentacja „Potrzeby i bariery gospodarczego organizowania się rolników..." pobierz

 

Opinia KRS pobierz

zapisz się do newslettera

 

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

   
 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00-13:00.

21-22 marca 2024 r. - Archiwum nieczynne

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie