Aktualności
Regulamin odznaki
Złota Odznaka Spółdzielczość Polska
I. Regulamin przyznawania odznaki „Złota Odznaka Spółdzielczość Polska”
1. Odznaka „Złota Odznaka Spółdzielczość Polska", zwana dalej "odznaką" nadawana jest w trybie niniejszego regulaminu przez Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej.
2. Dokumentem potwierdzającym nadanie i uprawniającym do noszenia odznaki jest legitymacja.
3. Pozbawienie osoby odznaki i tytułu następuje, gdy:
- nadanie odznaki nastąpiło w oparciu o nieprawdziwe dane
- osoba wyróżniona została prawomocnie skazana na utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych
- wystąpiła o to organizacja wnioskująca
4. O cofnięciu nadanej odznaki po powzięciu wiadomości stanowiących podstawę pozbawienia orzeka Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej.
5. Wzór odznaki stanowi zał.nr 2.
II. Warunki i tryb nadawania odznaki
1. Warunkiem przyznania odznaki „Złota Odznaka Spółdzielczość Polska" jest posiadanie od co najmniej 5 lat otrzymanej odznaki „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”.
2. Odznakę może uzyskać:
- osoba fizyczna
- członek statutowego organu samorządu organizacji spółdzielczej, który aktywnie pracuje w tym organie przez okres nie krótszy niż 12 lat
- pracownik organizacji spółdzielczej zatrudniony w niej co najmniej 20 lat
- emerytowany pracownik będący członkiem organizacji spółdzielczej lub w wyjątkowych przypadkach, szczególnie uzasadnionych, inna osoba działająca na rzecz organizacji spółdzielczej.
3. Osoby wymienione w punkcie 1 mogą uzyskać odznakę, o ile: wzorowo wykonują swoje obowiązki, wyróżniają się wysokim poziomem moralnym oraz wykazują się inicjatywami i troską o rozwój organizacji spółdzielczej.
4. Odznaka tej samej osobie może być nadana tylko jeden raz.
5. Odznaka nadawana jest na wniosek rady nadzorczej i zarządu organizacji spółdzielczej z okazji jubileuszy spółdzielni, jednak nie częściej niż co 5 lat lub przy innych ważnych dla spółdzielni okazjach.
6. Wniosek, o którym mowa w punkcie poprzedzającym powinien być złożony na druku przedstawionym we wzorze nr 1, na 3 miesiące przed planowanym terminem uroczystości wręczenia odznaki. Warunkiem przyjęcia wniosku jest regularne wnoszenie przez wnioskującą organizację spółdzielczą oraz spółdzielnię z której zgłaszane są osoby we wniosku składek na pokrycie wydatków Krajowej Rady Spółdzielczej według zasad określonych przez Kongres Spółdzielczości, poddanie się lustracji zgodnie z art. 91 paragrafem 1 Prawa Spółdzielczego i uzyskanie pozytywnej oceny z ostatniej lustracji oraz prenumerowanie miesięcznika „Tęcza Polska”; co najmniej przez pełne 3 lata przed rokiem złożenia wniosku.
7. Wnioski będą analizowane pod względem formalnym a liczba przyznanych odznak będzie uzależniona od wielkości spółdzielni, jednak nie będzie przekraczała 5. W szczególnych przypadkach wnioski będą analizowane przez Prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, który będzie mógł zdecydować o przyznaniu większej liczby odznak.
8. W okresie pomiędzy posiedzeniami Zarządu decyzję o przyznaniu odznaki podejmuje Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej. Informacja o przyznaniu odznaki w tym trybie zostanie przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
III. Przepisy końcowe
1. Wręczenie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
2. Uprawnionymi do wręczenia odznaki są członkowie Zgromadzenia Ogólnego i Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej oraz członkowie rad i zarządów spółdzielczych związków rewizyjnych.
3. Ewidencję nadanych i cofniętych odznak prowadzi biuro Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej.
4. Koszty związane z nadawaniem odznaki pokrywane są przez Krajową Radę Spółdzielczą.
5. Formularz wniosku przyznawania odznaki „Złota Odznaka Spółdzielczość Polska” stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu i jest dostępny na stronie internetowej Krajowej Rady Spółdzielczej: www.krs.com.pl
6. Dane osobowe wskazane we wniosku przetwarzane są celu realizacji ustawowych zadań Krajowej Rady Spółdzielczej na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) i e) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz art. 259 § 2 pkt. 5 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.
7. Klauzula informacyjna i polityka bezpieczeństwa dostępne są na stronie internetowej KRS pod adresem www.krs.org.pl/RODO
Załącznik nr 1 - Wniosek o przyznanie odznaki ZŁOTA ODZNAKA SPÓŁDZIELCZOŚĆ POLSKA - POBIERZ
Załącznik nr 2 - Wzór odznaki - POBIERZ
Ogłoszenie o naborze do XX edycji (2023/2024)
Trwa nabór prac do XX edycji „Konkursu na najlepszą pracę badawczą z zakresu spółdzielczości”. Prace obronione lub opublikowane po 15 maja 2023 r. można nadsyłać do Krajowej Rady Spółdzielczej w terminie do 15 maja 2024 r. na adres:
Spółdzielczy Instytut Badawczy
Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa
z dopiskiem na kopercie Konkurs na najlepszą pracę badawczą z zakresu spółdzielczości
Zał. 1 OŚWIADCZENIE o przetwarzaniu danych
Zał. 2 OŚWIADCZENIE dot. innych konkursów
Organizatorem Konkursu jest Krajowa Rada Spółdzielcza. Celem Konkursu jest promowanie ruchu spółdzielczego i spółdzielczych form działalności oraz zwiększenie zainteresowania środowisk naukowych i akademickich badaniami nad spółdzielczością. Nagrody w ramach Konkursu są przyznawane w trzech kategoriach:
- za pracę badawczą, prowadzoną przez uczelnie wyższe w ramach projektów badawczych, programów naukowych itp.,
- za pracę doktorską lub habilitacyjną,
- za pracę magisterską, licencjacką, inżynierską lub dyplomową.
Prace winny przedstawiać:
- walory edukacyjne w zakresie krzewienia spółdzielczości i idei spółdzielczej,
- współpracę między praktyką spółdzielczą a nauką.
Instytucjami uprawnionymi do zgłaszania wniosków na konkurs są:
- uczelnie wyższe,
- instytuty naukowo-badawcze w tym spółdzielcze,
- spółdzielcze związki rewizyjne,
- spółdzielnie.
Od 2004 r. środowisko spółdzielcze nagradza tych przedstawicieli samorządów lokalnych, a także urzędów, samorządowych i państwowych, którzy z przychylnością i zrozumieniem patrzą na działalność spółdzielni na ich terenach. Konkurs „Samorządowiec-Spółdzielca”, którego finał tradycyjnie odbywa się pod koniec marca, ma uhonorować za życzliwość i docenianie roli spółdzielczości w lokalnym środowisku. Patronat nad tą inicjatywą objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jego przedstawiciele co roku uczestniczą w uroczystym nadaniu tytułów „Samorządowiec-Spółdzielca”. Spółdzielczość - jako ruch gospodarczy i społeczny przeciwstawiający się dominującemu na dzisiejszym rynku nastawieniu wyłącznie na zysk - nie ma dziś łatwego zadania. Chce on pozostać wierny swoim zasadom w działalności na rzecz członków, zapewniając im godziwą pracę i wynagrodzenie za nią, a także możliwość decydowania o spółdzielczym majątku. W sytuacji, gdy lokalne władze samorządowe lub urzędnicy państwowi nie wykazują zrozumienia dla wartości i spółdzielczych zasad gospodarowania, spółdzielnie napotykają na wiele trudności w swej działalności i w rozwoju - nawet wówczas, gdy są jedynym i najpoważniejszym pracodawcą w gminie.
Do pobrania:
Wniosek o przyznanie wyróżnienia spółdzielczego
Nagroda przyznawana jest za działalność społeczno-kulturalną spółdzielni. osobom fizycznym, które czynnie przyczyniają się do rozwoju i wzbogacania kultury, kultywowania tradycji, popularyzowania społecznych celów spółdzielczości. W szczególności brany jest pod uwagę ciągły i systematyczny charakter tych działań oraz ich konkretne przejawy i rezultaty, jak: działające placówki kulturalne, oświatowe, obiekty sportowe, prowadzone zespoły, organizowane imprezy, środki przeznaczone na sponsorowanie instytucji i twórców kultury, placówek oświatowo-wychowawczych oraz klubów sportowych.
Do pobrania:
Wniosek o przyznanie wyróżnienia spółdzielczego
Kapituła nagrody Menedżer-Spółdzielca, w porozumieniu z Krajową Radą Spółdzielczą, postanowiła więc uhonorować część osób startujących w konkursie Menedżer-Spółdzielca wyróżnieniami "Prymus". Otrzymały je te osoby, które przedstawiły pełną dokumentację wymaganą w konkursie i otrzymały pozytywną ocenę Kapituły, ale nie zdobyły tytułu Menedżera-Spółdzielcy.
Do pobrania:
Wniosek o przyznanie wyróżnienia spółdzielczego