Wielka Brytania przeżywa trudny okres związany z brexitem i idącymi wraz z nim problemami politycznymi i ekonomicznymi. Spółdzielnie jawią się na tym tle jako oaza spokoju i stabilności, ale choć mają w Zjednoczonym Królestwie tak długą i świetną historię i nadal – będąc bardzo zróżnicowanymi – zajmują ważną pozycję, są sektorem gospodarki stosunkowo niewielkim w porównaniu z niektórymi innymi krajami.

Dr Leena Mörttinen jest dyrektor generalną w Departamencie Rynków Finansowych Ministerstwa Finansów Finlandii. Z wykształcenia ekonomistka, ma bogate doświadczenie w bankowości i spółdzielczości – pracowała w Europejskim Banku Centralnym, Banku Finlandii czy Banku Nordea, jest członkiem Rady fińskiej organizacji spółdzielni leśnych Metsä Group. Z okazji fińskiego przewodnictwa Radzie Unii Europejskiej z prośbą o wywiad zwrócił się do niej biuletyn internetowy Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB).

W związku z podaniem przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w dniu 10 września proponowanego składu Komisji, Cooperatives Europe wydała specjalne oświadczenie, w którym wyraziła zadowolenie z zapowiedzianego przez Przewodniczącą otwartego i inkluzywnego sposobu działania nowej Komisji oraz z jej ukierunkowania się na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, a wśród priorytetów strategicznych zwłaszcza na sprawy klimatyczne oraz rozwijanie technologii i gospodarki pracujących na rzecz ludzi.

W dniu 16 lipca 2019 roku Niemka Ursula von der Leyen wybrana została nową Przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jak wiemy, do jej wyboru przyczyniły się również głosy wielu polskich eurodeputowanych, którzy głosowali na nią z nadzieją na lepsze ułożenie stosunków Polski z nową Komisją niż z tą ustępującą. Nadzieję na silniejsze wsparcie ze strony władz Unii mają również spółdzielcy.

zapisz się do newslettera

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza 2019

Projekt i wykonanie