W stolicy Sri Lanki Kolombo, na zaproszenie tamtejszej federacji spółdzielni oszczędnościowo-kredytowych SANASA, odbyły się w dniach 12-13 grudnia dwa ważne spółdzielcze spotkania: Komitetu Wykonawczego NEDAC oraz Rady ICBA. W tym ostatnim uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Spółdzielczej Mieczysław Grodzki, który wybrany został do Rady ICBA dwa miesiące wcześniej, podczas Zgromadzenia Ogólnego w Kigali, kiedy to KRS, jako reprezentantkę polskich spółdzielni sektora finansowego, przyjęto do tej organizacji.

W tureckiej Antalii w dniach 16-18 grudnia, po raz czwarty w 2019 roku odbyła swoje posiedzenie Rada europejskiej organizacji spółdzielczej Cooperatives Europe. Gospodarzem spotkania był Centralny Związek Tureckich Spółdzielni Leśnych OR-KOOP, którego przedstawiciel Ünal Örnek zasiada w Radzie. Wśród obecnych w Antalii dziesięciu spośród osiemnastu członków Rady, był również prezes KRS dr inż. Mieczysław Grodzki.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres, podczas 74. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która odbywała się w Nowym Jorku jesienią tego roku, opublikował doroczny raport na temat roli spółdzielni w rozwoju społecznym. Obecny raport koncentrował się na miejscu spółdzielni w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i wskazywał na nowe sposoby i strategie umacniania spółdzielczości w świetle kluczowych wyzwań przed jakimi staje ruch spółdzielczy na świecie w swej misji zapewnienia zrównoważonego rozwoju dla wszystkich.

Prezydent Międzynarodowego Związku Spółdzielczego w dniu 20 grudnia 2019 roku skierował do członków organizacji przesłanie na nowy 2020 rok. Oto ono:

Cooperative College, znany na całym świecie ośrodek edukacyjno-szkoleniowy brytyjskiej spółdzielczości, obchodzi w tym roku swoje 100-lecie. Przez wiele lat jego siedzibą był piękny pałac Stanford Hall koło Loughborough w środkowej Anglii (w latach 90. zeszłego wieku odwiedzało go wielu Polaków zapraszanych tu na różne kursy i szkolenia dla spółdzielców z krajów kandydujących do Unii Europejskiej), w 2001 roku został jednak sprzedany i od tego czasu ośrodek mieści się w Holyoake House, historycznym budynku wielkiego spółdzielczego kompleksu w Manchester (gdzie zresztą znajdowała się jego pierwotna siedziba w latach 1919-1945). Jego działalności nadal przyświeca hasło prof. Stuarta z 1879 roku „Edukacja jest pożądana przez całą ludzkość, a dla spółdzielców jest koniecznością życia”.  

zapisz się do newslettera

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza 2020

Projekt i wykonanie