Oficjalna strona Krajowej Rady Spółdzielczej  |  ogólnopolski portal spółdzielczy KRS 03 KRS 04 KRS 05  KRS 06 KRS 07   

Get Adobe Flash player

cep1Uroczyste otwarcie odbyło się 10 sierpnia br. z udziałem najwyższych władz regionu, a także przedstawicieli krajów, które zaprezentują swój dorobek podczas Targów - Słowacji  (Konsul Generalny Ivan Škorupa), Węgier (Konsul Generalny Adrienne Körmendy), Ukrainy (Konsul Generalny Oleh Mandiuk), a także Ignat Timor, prezes Towarzystwa Polsko Rumuńskiego w Polsce - reprezentując kraj, który w tym roku przyłączył się po raz pierwszy do targowych prezentacji.

 

cep2Prezydent Jacek Majchrowski gorąco podziękował organizatorom Targów, przede wszystkim Dyrektorowi Biura Targów, Józefowi Spiszakowi, który jak co roku powitał wszystkich w pięknym stroju spiskim. - Rokrocznie w sierpniu spotykamy się tutaj by świętować rozpoczęcie Targów Sztuki Ludowej. To bardzo ważne spotkanie, gdyż przez 18 dni prezentowane są tradycje poszczególnych regionów. Pojawiają się też przedstawiciele ginących zawodów, które należy chronić jako narodowe dobro.

 

cep3- Impreza ta wrosła w klimat Krakowa i ciągle budzi nasze zainteresowanie, pokazując przeszłość i bogactwo sztuki ludowej - powiedział Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron. Wicewojewoda oznaczył Srebrnymi Krzyżami Zasługi za osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie sztuki ludowej: Lucynę Batko - tkaczkę gobelinów, Bogumiłę Leśniak - rzeźbiarkę ze Stryszawy oraz Kazimierza Nowaka - niestrudzonego, wieloletniego organizatora Targów. Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, w imieniu Rady pozdrowił wszystkich uczestników i twórców rękodzieła i zaznaczył, że ten rodzaj twórczości od zawsze był pod szczególnym patronatem spółdzielni.

cep4Organizatorom oraz twórcom pogratulował również Mieczysław Grodzki: - Dobrze byłoby, gdybyśmy tu, w Krakowie, rozwijali spółdzielczość, która ma tak wspaniałe tradycje. Aby wszyscy nosili w swoich portfelach karty Krakowskiego Banku Spółdzielczego, będącego nie tylko instytucją finansową, ale i wielkim mecenasem sztuki - podkreślił.

 

 

cep5Obecność przedstawicieli najwyższych władz regionu sprowokowała jednak i kilka gorzkich refleksji związanych z coraz gorszą kondycją rękodzieła ludowego i artystycznego w Polsce. - Opodatkowanie tradycyjnej wytwórczości ludowej najwyższą stawką - 23 proc. VAT - jest zbrodnią na ciele kultury polskiej - powiedział prezes Zarządu "Cepelii", Jan Włostowski. - Pieniądze w budżecie są potrzebne, ale tak niekorzystne przepisy podatkowe sprawiają, że naszym twórcom coraz trudniej znaleć zbyt na swoje produkty. - Tu, w Rynku, mieściło się niegdyś cep6WZSP zrzeszające 240 spółdzielń, gdzie byłem przez pewien czas kierownikiem działu samorządowego - przyznał Józef Spiszak. - Dziś należy szukać nowej formuły, gdyż coraz więcej problemów, coraz mniej twórców, spółdzielni oraz wsparcia dla nich. Wiceparszałej Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak wyraził swój niepokój, gdyż - jak stwierdził - nowe formuły nie zawsze się sprawdzają przy tradycji. Co więc zrobić, by twórczość ludowa i artystyczna nie zniknęła? - Przede wszystkim nie przeszkadzać - powiedział Janusz Kowalski, prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. - Jeśli da nam się swobodnie działać,  będziemy dalej organizować Targi rękodzieła i rzemiosła, gdyż są to polskie produkty bardzo wysoko oceniane na całym świecie.