Oficjalna strona Krajowej Rady Spółdzielczej  |  ogólnopolski portal spółdzielczy KRS 03 KRS 04 KRS 05  KRS 06 KRS 07   

Get Adobe Flash player

 

FacebookZapraszamy również do obejrzenia tegorocznej festiwalowej galerii na Facebooku:
Miesięcznik Spółdzielczy „Tęcza Polska”

polanica174 18. Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju już za nami. Na deskach Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej  w ciągu dwóch konkursowych dni zaprezentowały się 22 zespoły, a Jury pod przewodnictwem aktora, Dariusza Jakubowskiego, wieloletniego wiceprezesa Związku Artystów Scen Polskich miało trudne zadanie oceny szerokiego repertuaru i umiejętności: od sztuki niepełnosprawnych podopiecznych spółdzielni socjalnych, po profesjonalne zespoły „Cepelii”.
polanica175 Festiwal, który objęło swoim honorowym patronatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczął się w piątek uroczystym otwarciem z udziałem organizatorów oraz licznie zgromadzonej publiczności. Krajową Radę Spółdzielczą reprezentował prezes Zarządu Mieczysław Grodzki, członkowie Zgromadzenia Ogólnego Piotr Huzior i Józef Gawlik. Gospodarz Polanicy Zdroju - Burmistrz Jerzy Terlecki, gorąco powitał wszystkich gości, a pozdrowienia przekazał również patron tegorocznego Festiwalu - Wiceburmistrz Wilanowa Artur Buczyński.        
polanica176 Ta dzielnica m.st. Warszawy towarzyszyła „Tęczy Polskiej” przez całe trzy dni dzięki Robertowi Woźniakowi, dyrektorowi Centrum Kultury Wilanów, prowadzącemu Festiwal w regionalnym stroju wilanowskim. Wspierała go Emilia Janowska z Teatru Zdrojowego. Dla bywalców spółdzielczego festiwalu jest jasne, że ta para prowadzących oznacza wspaniałą zabawę publiczności. Rozśpiewanym gościom na akordeonie przygrywał Grzegorz Toporowski.    
polanica177 Jury w składzie: przewodniczący Dariusz Jakubowski oraz członkowie: Józef Gawlik - członek Zgromadzenia Ogólnego KRS, długoletni animator kultury w woj. śląskim, Justyna Kuban - dyrektor Teatru Zdrojowego oraz Żaneta Żardecka z „Cepelii” postanowiło w tym roku przyznać ex æquo dwa pierwsze miejsca, które przyznano regionalnym Zespołom Pieśni i Tańca „Koniaków” i „Sądeczanie”. Zgodnie podkreślają jednak, że wszystkie występujące zespoły były znakomicie przygotowane i przywiozły do Polanicy mnóstwo pozytywnej energii.    
polanica178 Na scenie, jak co roku, dominował folklor, a najwięcej zespołów przysłały regionalne oddziały Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Koła Gospodyń Wiejskich są bardzo aktywne na Śląsku, gdzie co roku odbywa się regionalny przegląd spółdzielczych zespołów. Śląski folklor był silnym akcentem tegorocznego Festiwalu, a zespoły „Dąbrowianki” (MZRKiOR Jaworzno) „Radostowianki” (MZRKiOR Pszczyna) i „Wręczynki” (WZRKiOR w Częstochowie) wyjechały z Polanicy z nagrodami i wyróżnieniami.    
polanica179  Artystom-amatorom patronują również spółdzielnie mieszkaniowe, które tworzą zaplecze do uprawiania takiej twórczości w spółdzielczych domach kultury. Na tegorocznym przeglądzie gościliśmy dzieci zespołu PW Dance z SM "Metalowiec" z Wrocławia, zespół akordeonistów z mistrzem tego instrumentu, Stanisławem Wodnickim (Katowicka SM) oraz debiutujący na Festiwalu Zespół "Akord" działający w Spółdzielczym Domu Kultury Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej i wykonujący popularne piosenki estradowe - również własnego autorstwa. Artystom towarzyszyła dyrektor SDK, Irena Kostrzewska. 
polanica180  Bezkonkurencyjne okazały się Zespoły Regionalne "Koniaków" i "Sądeczanie" którym patronuje "Cepelia". Oba mają na swoim koncie ponad 50-letnią tradycję działalności, silne zaplecze profesjonalnych instruktorów i młodych adeptów tańca ludowego. Równie piękny wystep dał też Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Przodkowianie" pod  patronatem Gminnej Spółdzielni "S.Ch." w Żukowie, jednak z racji zdobycia głównej nagrody w ubiegłym roku musiał wyjechać z Polanicy bez pucharu. 
 polanica172  Nieodłączym elementem każdego Festiwalu jest parada zespołów po polanickim deptaku oraz godzinny występ wszystkich uczestników imprezy w muszli koncertowej w centrum Uzdrowiska. Spółdzielcza muzyka rozbrzmiewała na ulicach Polanicy, a zespoły - zachęcane przez przechodniów - dawały próbki swych umiejętności w różnych punktach miasta. Od razu pojawiały się tańczące pary - spokojny na co dzień kurort zamienił się w folklorystyczną stolicę Polski.    
polanica181 Niezapomniany występ dał podczas tegorocznego Festiwalu Zespół Integracyjno-Folklorystyczny "Folkowianie" z Pszczyny. Tworzy do grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, a patronat sprawuje nad nim Fajna Spółdzielnia Socjalna. W zespole śpiewają osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, które - jak okazuje się - mają nie tylko znakomity słuch, ale i przepiękne głosy i kochają ludowe śpiewanie. Otrzymali nagrodę Burmistrza Polanicy-Zdroju.
polanica182

W niedzielę, 1 października, przyszło podsumować dwudniowe zmagania konkursowe i wręczyć nagrody oraz wyróżnienia. Uroczystość tę poprzedził Koncert Galowy. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy z zaangażowaniem włączyli się w organizację tegorocznego Festiwalu, jego sponsorom oraz samorządowcom - burmistrzowi Polanicy Zdroju, wiceburmistrzowi Wilanowa, a przede wszystkim całemu zespołowi TeatruZdrojowego.  


 Protokół Jury 

XVIII Międzynarodowego Przeglądu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych "Tęcza Polska"

 

Jury w składzie: Dariusz Jakubowski - przewodniczący, Justyna Kuban, Żaneta Żardecka, Józef Gawlik, podkreśla znaczenie Festiwalu "Tęcza Polska" w kultywowaniu tradycji i podtrzymywaniu wartości i treści kultury narodów i regionów. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, sponsorów i twórców Festiwal Tęcza Polska, przez 18 lat swojego istnienia, stał się niezwykle ważnym miejscem spotkania z autentyczną twórczością artystyczną, a Polanica-Zdrój istotnym miejscem promocji dokonań ruchu spółdzielczego. 

Jury pragnie podkreślić wysoki poziom artystyczny Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Przodkowanie, jednakże ze względów regulaminowych (otrzymanie I nagrody w roku ubiegłym) nie mógł zostać on nagrodzony.

 Po obejrzeniu i wysłuchaniu 22 zespołów, Jury postanowiło przyznać wyróżnienia i nagrody:

 • Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej, ufundowana przez burmistrza Wilanowa, dla Stanisława Wodnickiego oraz wyróżnienie dla Zespołu Akordeonistów Katowice-Kleofas i Zespołu Zawodzianki - nagroda rzeczowa
 • Nagroda specjalna Krajowej Rady Spółdzielczej dla zespołu BAI-BLUES - Mołodeczna (Białoruś)
 • Puchar Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego KRS - SERBOWIACY, Serby, woj. dolnośląskie   
 • Puchar Prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej - Kapela Podwórkowa ZŁOCZEWIANIE, Złoczew, woj. łódzkie
 • Puchar Przewodniczącego Jury - zespół śpiewaczy STAWNIANKI, Stawno, woj. zachodniopomorskie
 • Puchar Burmistrza Polanicy-Zdroju - Zespół PW DANCE, Wrocław, woj. dolnośląskie
 • Nagroda Burmistrza Polanicy-Zdroju - Zespół integracyjno-folklorystyczny FOLKOWIANIE – Pszczyna, woj. śląskie
 • Nagroda specjalna za oprawę artystyczną festiwalu - Kuźnia Artystyczna, Wilanów, woj. mazowieckie
 • Nagroda WSS Społem Śródmieście - DĄBROWIANKI - Jaworzno, woj. śląskie        

III nagroda - Regionalny Zespół Śpiewaczy RADOSTOWIANKI - Pszczyna, woj. śląskie

II nagroda - WRĘCZYNKI - Wręczyca, woj. śląskie

II nagroda - TRĘBACZEWIANIE – Trębaczew, woj. łódzkie

I nagroda - Zespół Regionalny CEPELIA KONIAKÓW – Koniaków, woj. śląskie

I nagroda - Zespół Regionalny SĄDECZANIE – Nowy Sącz, woj. małopolskie


 

Festiwal przygotowywany jest z myślą o zespołach spółdzielczych bez względu na ich kategorię - czekamy na grupy śpiewacze, kabaretowe, folklorysyczne, chóry oraz zespoły pieśni i tańca.

skrzypce

Festiwal otwarty jest dla grup w każdym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania. Więszkość artystów to amatorzy, którzy cwiczą pod okiem instruktorów spółdzielczych domów kultury, a swoją działalność opierają na wsparciu spółdzielni. 

Krajowa Rada Spółdzielcza doceniając tę wyjątkową działalność, zapewnia uczestnikom Festiwalu zakwaterowanie (1 dobę) wraz z wyżywieniem. Zespoły pokrywają natomiast koszt dojazdu do Polanicy-Zdroju we własnym zakresie.

 

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w Fesitwalu:

 • upewnić się, czy zespół działa pod spółdzielczym patronatem (nie kwalifikujemy zespołów nie powiązanych z podmiotami spółdzielczymi)
 • wypełnić ankietę zgłoszeniową, którą pobrać można TUTAJ 
 • ankiety prosimy nadsyłać do 30 sierpnia 2018 r.
 • przysłać ankietę na adres: Redakcja "Tęcza Polska", ul. Jasna 1, 00-013 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • czekać na telefon od organizatorów, w którym zostaniecie Państwo poinformowani o zakwalifikowaniu się do udziału w Festiwalu


Dodatkowych informacji udzielamy w godz. 8.30 - 15.00
pod nr tel: 22 828 65 11
Informacji o organizacyjno- technicznych szczegółach Festiwalu
udziela także Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju
tel.: 74 86 90 643 


skrzypce2 

Ważne informacje: 

 • Preferujemy grupy liczące ok. 20 osób - liczba osób przyjeżdżajacych do Polanicy-Zdroju nie może przekroczyć 25 osób (w tym kierowca, kierownictwo i obsługa zespołu itp.). 
 •  Artyści występujący w poprzednich edycjach Festiwalu mogą wystąpić w tym roku pod warunkiem zmiany repertuaru. Czas występu zespołów krajowych nie może przekroczyć: 25 min - w przypadku spektakli teatralnych i obrzędowych oraz 15 min - w pozostałych przypadkach.
 • Wypełnienie i nadesłanie ankiety nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się do udziału w Festiwalu.

 


 
 
 

 

Nasi partnerzy:

Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji
Miasto Polanica Zdrój
Starostwo Powiatowe w Kłodzku