Przez trzy dni - od 27 do 29 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywały się Targi „Mleko-EXPO 2019” organizowane przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny. Stoiska zaprezentowało 20 spółdzielni mleczarskich oraz 11 firm działających na rzecz mleczarstwa. Targom towarzyszyły liczne wydarzenia i konkursy.

W ich uroczystym otwarciu - obok honorowego patrona, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego - wzięli udział liczni goście, m.in. senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa; były Minister Rolnictwa Gabriel Janowski; biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski; zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jan Białkowski. Krajową Radę Spółdzielczą reprezentowali: prezes Zarządu, dr inż. Mieczysław Grodzki wraz ze swoim zastępcą, Markiem Kowalskim i przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego KRS dr Jerzy Jankowski. Licznie przybyli samorządowcy, m.in. Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, burmistrzowie, wójtowie oraz przedstawiciele ambasad, organizacji gospodarczych i środowisk naukowych. Powitaniu, dokonanemu przez gospodarza spotkania - prezesa Zarządu KZSMl, Waldemara Brosia, towarzyszył występ Zespół Pieśni i Tańca ,,WETA” z Ośrodka Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży.

Minister Rolnictwa w swoim wystąpieniu podkreślił, że spółdzielczość jest tą formą organizowania się, która w rolnictwie radzi sobie najlepiej. Sprawdziła się w Europie nawet w czasach kryzysu. Zwrócił jednak uwagę, że powinny to być przedsiębiorstwa autentycznie zarządzane przez rolników, demokratyczne, z dużą rolą rad nadzorczych. - Spółdzielczość to najbardziej szlachetna forma działalności wspólnej nie tylko rolników - zaznaczył minister. - Dla wszystkich przedsiębiorców powinna być wzorem etyki w biznesie, uczciwości i wzajemnego szacunku. To nie kłóci się z kapitalizmem, ale jest lepszą i społecznie bardziej akceptowalną formą działalności rynkowej. Już podczas nieoficjalnego spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej, jakie odbyło się bezpośrednio po uroczystej inauguracji Targów, Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że resort podejmie w najbliższym czasie różnego rodzaju akcje promowania etycznych zachowań w biznesie, przestrzegania moralności i dobrych obyczajów.

Jak co roku I dzień Targów był okazją do ogłoszenia reaultatów rankingów KZSMl. Według danych za 2018 r. najlepsze wyniki gospodarcze oraz największy poziom eksportu osiągnęły kolejno dwie spółdzielnie: „Mlekovita” oraz OSM w Giżycku. Trzecią pod względem działalności gospodarczej była OSM Sierpc, natomiast gdy chodzi o eksport - OSM Koło. Przedstawiciele dziesięciu najlepszych spółdzielni otrzymali puchary ARiMR oraz statuetki KOWR.

Kolejny dzień Targów obfitował w atrakcje dla konsumentów. W południe, w ramach wydarzenia „Mleczna Strefa Zdrowia i Urody” prezentowano właściwości zdrowotne mleka i jego pozytywny wpływ na urodę. W drugiej części dnia zwiedzający głosowali na Twarogowy HIT - spośrod 7 zgłoszonych produktów najwyżej oceniony został twaróg OSM Głuchów. To zresztą nie jedyne wyróżnienie, jakie spółdzielnia ta otrzymała od targowej publiczności - jej stoisko uznano za najciekawsze na Targach.

Tradycyjnie ostatniego dnia Targów poznaliśmy laureatów konkursów za najwyższą, wysoką i wyróżniającą się jakość, oraz ,,Super Produkt”. W kat. „Nowość” okazał się nim twaróg solankowy Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jana”. Tego dnia odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu XV Mleczne Mistrzostwa Polski, podczas którego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył puchary nagrodzonym spółdzielniom.   

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie