Co-operatives Europe
Do 2006 r. w ramach Międzynarodowego Roku Spółdzielczego funkcjonował Region Europejski (MZS-Europa), reprezentujący spółdzielczość ze wszystkich krajów europejskich, nie tylko unijnych. Kroki zmierzające do integracji tych dotąd równolegle istniejących organizacji zapoczątkowano przed kilku laty. Wskazywano na konieczność uzyskania większej autonomii przez Region Europejski, największy w Związku i będący najpoważniejszym płatnikiem składek, lecz zarazem nieposiadający własnego biura (było ono częścią biura głównego MZS w Genewie) i oddalony od głównych instytucji europejskich. Było to szczególnie niedogodne w związku z rozszerzaniem Unii Europejskiej, dzięki któremu większość w MZS-Europa zdobywały organizacje spółdzielcze z państw stających się członkami UE. Postanowiono więc nawiązać ściślejszą współpracę pomiędzy MZS-Europa i CCACE poprzez powołanie „wspólnej platformy” i stworzenie wspólnego biura w Brukseli. Połączono w ten sposób potencjał finansowy i ogólnoświatowy prestiż MZS ze znajomością realiów UE i doświadczeniami w zakresie uczestnictwa w programach europejskich reprezentowanymi przez CCACE i jego członków.
W celu dalszego pogłębiania integracji w lutym 2006 r. 11 organizacji członkowskich MZS-Europa i CCACE reprezentowanych w Radzie Europejskiej MZS (wśród nich Krajowa Rada Spółdzielcza) podjęło decyzję o powołaniu nowej wspólnej organizacji dla całej spółdzielczości europejskiej pod nazwą „Co-operatives Europe” („Spółdzielnie Europy”) i, zgodnie z wymaganymi procedurami, zarejestrowaniu jej na podstawie prawa belgijskiego (gdyż siedzibą jej jest Bruksela) jako „asbl”, czyli Stowarzyszenie bez Celu Zarobkowego. Jednocześnie kontynuowano prace nad statutem , który stwierdza wyraźnie w art. 1, że „Co-operatives Europe” jest „Regionem Europejskim MZS i jako taki stanowi europejską reprezentację spółdzielczego modelu gospodarowania w Europie”. Proces integracji sfinalizowany został podczas wspólnego Zgromadzenia Regionalnego dla Europy MZS i Zgromadzenia CCACE w Manchester w dn. 11 listopada 2006 r. Jednomyślnie przyjęto rezolucję o przekształceniu Regionu Europejskiego MZS i CCACE w stowarzyszenie „Co-operatives Europe” oraz dokonano wyboru władz.
W 13-osobowej Radzie Europejskiej jest już przez trzecią kadencję reprezentant Polski - prezes Zarządu KRS Alfred Domagalski. Warto nadmienić, że poprzednia współprezydent organizacji Dama Pauline Green w 2009 roku wybrana została prezydentem całego MZS.
Siedzibą „Co-operatives Europe” jest Europejski Dom Spółdzielczy w Brukseli będący od kilku lat wspólną własnością (jako spółdzielnia osób prawnych) największych krajowych organizacji spółdzielczych naszego kontynentu, w tym KRS. Mieści on siedziby również innych międzynarodowych organizacji spółdzielczych, a od jesieni tego roku będzie również gościł część agend likwidowanego biura głównego MZS w Genewie.
Skład rady Co-operatives Europe
Prezydent: Dirk Lehnhoff niemiecki Związek Spółdzielczy i Raiffeisenowski (DGRV)
Członkowie:
- Giorgio Bertinelli (Włochy)
- Pernilla Bonde (Szwecja)
- Alfred Domagalski (Polska)
- Rostislav Dvorak (Czechy)
- Jean-François Hoffelt (Belgia)
- Jacques Landriot (Francja)
- Edward Mayo (Wielka Brytania)
- Salme Näsi (Finlandia)
- Juan Antonio Pedreno Frutos (Hiszpania)
- Petar Stefanov (Bułgaria)
- Ilhami Teke (Turcja)
- Susanne Westhausen (Dania)
- Liudmila Zaytseva (Rosja)
- Duncan Bowdler (Euro Coop – spółdzielczość spożywców)
- Mårten Lilja (Cecodhas - spółdzielczość mieszkaniowa)
- Etienne Pflimlin (EACB - bankowość spółdzielcza)
- Rossano Rimelli (Cecop - spółdzielczość pracy)