Od kilkunastu już lat spółdzielczość zaznacza swoją obecność na spotkaniach przywódców najwyżej rozwiniętych państw świata zwanych G20. W związku ze zbliżającym się taki spotkaniem w październiku tego roku w Rzymie, Międzynarodowy Związek Spółdzielczy powołał Grupę Roboczą „MZS G20”, której zadaniem będzie przedyskutowanie i opracowanie zaleceń politycznych, przekazanych następnie przywódcom G20 do rozważenia, przyjęcia i wdrożenia.

Grupa będzie pracować w ramach stałych grup zadaniowych B20 i C20 łączących przedstawicieli biznesu i społeczeństw obywatelskich państw G20. Wspomagać ją będzie Włoski Sojusz Spółdzielczy.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 23 marca, członkowie Grupy powołali na przewodniczącego Howarda Brodsky'ego, prezesa wielkiej spółdzielni doradztwa biznesowego CCA Global Partners ze Stanów Zjednoczonych. Rola spółdzielni jest kluczowa obecnie, kiedy świat przeżywa pandemię. Spółdzielnie są niezwykle ważne i znaczące dla ludzi na całym świecie, jednak tak niewiele wiadomo o nich i o tym, co robią. Dlatego też udział w spotkaniach G20 jest dla nas bardzo dobrym momentem, aby podzielić się tym, co robią spółdzielnie i jak rozwiązują niektóre z globalnych wyzwań, które obecnie są coraz poważniejsze, a także jak przyczyniają się do równości i demokratycznego głosu dla wszystkich – powiedział H. Brodsky.

W ramach grupy B20 przedstawiciele MZS uczestniczyć będą w podgrupach „Zatrudnienie i Edukacja”, „Energia i efektywne gospodarowanie zasobami”, „Zdrowie i nauki przyrodnicze” oraz „Rada Działania na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i Globalnych Sytuacji Kryzysowych”, zaś w ramach grupy C20 w podgrupach „Finanse”, „Agenda 2030 i zrównoważony rozwój”, „Zdrowie na świecie”, „Klimat, Bioróżnorodność i Transformacja Ekologiczna”, „Obywatelstwo globalne i edukacja”, „Przeciwdziałanie korupcji”, „Digitalizacja” i „Gender”.

zapisz się do newslettera

ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

centrala: tel.: 22 59 64 300
sekretariat: tel.: 22 827 13 16, 22 596 45 00

archiwum: tel. 22 835 12 60, tel. kom. 536 281 663, archiwum@krs.com.pl

Archiwum udziela informacji telefonicznie pn.-pt., godz. 11:00-13:00.

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie