Ukraiński Minister Spraw Zagranicznych Dmytro Kuleba wystosował apel skierowany do przedsiębiorstw, w którym wezwał je do zaprzestania lub zawieszenia działalności z lub w Federacji Rosyjskiej i w związku z tym odmówienia finansowania przemocy, morderstw i zbrodni przeciwko ludzkości. List wraz z tłumaczeniem publikujemy poniżej.

 

 

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy

 

8 marca 2022

 

Szanowni Państwo,

 

24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła wojnę z Ukrainą i do dnia dzisiejszego kontynuuje zakrojoną na szeroką skalę militarną operację ofensywną na terytorium Ukrainy atakując z powietrza, morza i na lądzie.

 

Każdego dnia Ukraina stoi w obliczu bezprecedensowej eskalacji militarnej agresji, która szybko rozwinęła się od okupowania naszych ziem, uderzania w infrastrukturę krytyczną do ataków rakietowych i bombardowań kasetowych bloków mieszkalnych, powodując masowe ofiary cywilów, niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci, łamiąc wszelkie możliwe przepisy i zasady prawa międzynarodowego i humanitarnego. Kiedy czytają Państwo ten list, nasi ludzie, szkoły, przedszkola, szpitale i infrastruktura pozostają pod intensywnym ostrzałem rosyjskich sił zbrojnych.

 

Odważni Ukraińcy walczą dzień i noc w obronie swojej ojczyzny, w obronie domów i rodzin, ale także w obronie Europy i głównych zasad globalnej społeczności – człowieczeństwa, praworządności i ładu międzynarodowego zapisanego w Karcie Narodów Zjednoczonych.

 

Światowi liderzy z sektora rządowego i prywatnego, organizacje międzynarodowe i międzynarodowe firmy podejmują wspólne wysiłki w celu osłabienia ekonomicznej i militarnej przewagi Rosji, ponieważ zasoby te są wykorzystywane do zagrażania i szantażowania Ukrainy i całego cywilizowanego świata.

 

W tych trudnych dla Ukrainy czasach piszę do Państwa z następującą prośbą:

 

Wzywam Państwa i Państwa organizację do przyłączenia się do etycznie i społecznie odpowiedzialnych globalnych przedsiębiorstw, które już wstrzymały lub zawiesiły działalność z lub w Federacji Rosyjskiej, odmawiając finansowania rosyjskiej przemocy, morderstw i zbrodni przeciwko ludzkości z ich podatków.

 

Gdy tylko Ukraina wygra tę wojnę, zaczniemy odnawiać naszą infrastrukturę i gospodarkę, kontynuując drogę reform, aby stać się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym chciałbym zaprosić Państwa firmę do wyrażenia solidarności z Ukrainą i dołączenia do innych międzynarodowych firm, które już publicznie wyraziły gotowość do rozpoczęcia lub wznowienia działalności w moim kraju.

 

W imieniu Rządu Ukrainy proszę również o wsparcie Ukrainy i jej mieszkańców w sposób finansowy, humanitarny lub inny znaczący sposób, który uznacie za właściwy.

 

Licząc na każdy głos odpowiedzialnej globalnej społeczności biznesowej, z góry dziękuję za przychylne rozpatrzenie mojej prośby i czekam na powitanie Państwa na Ukrainie.

 

Światło zwycięży ciemność. Po prostu musi. Działajcie teraz, aby jak najszybciej przynieść to zwycięstwo.

 

Z poważaniem

 

Dmytro KULEBA

 

 

 

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie