W dniach 5-8 listopada br. w Polsce przebywała ponad dwudziestoosobowa delegacja Związku Spółdzielni Rolniczych na Łotwie. Wizytę, której celem było zaznajomienie się z realiami funkcjonowania spółdzielczości rolniczej w naszym kraju, rozpoczęto od spotkania w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej.

W skład delegacji weszli zarówno przedstawiciele Związku, jaki i zrzeszonych w nim spółdzielni: przede wszystkim rolnicy - producenci ziarna - oraz główne księgowe. Związek nie jest dużą organizacją: zrzesza 47 spółdzielni rolniczych i leśnych, ale także producentów mleka, hodowców trzody i niewielkie domowe zakłady przetwórcze. Formułą swej działalności spółdzielnie te przypominają Grupy Producentów Rolnych: są to raczej indywidualne gospodarstwa, zrzeszone w celu organizacji skupu wytworzonych produktów rolnych.

W wyjeździe studyjnym do Polski, zorganizowanym w ramach europejskiego programu szkoleń dla spółdzielców z Łotwy, wzięła udział duża grupa członków tej organizacji. W „Domu pod Orłami” przywitał ich prezes Zarządu KRS, dr inż. Mieczysław Grodzki, a w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji branżowych: Witold Boguta - prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Jacek Staciwa - prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych oraz Wiktor Szmulewicz - prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przedstawione przez nich prezentacje, poświęcone polskiemu systemowi spółdzielczemu, wzbudziły żywą dyskusję - pytano m.in. o regulacje ustawowe dla spółdzielni, rodzaje kontroli, jakim spółdzielnie są poddawane, przynależność do organizacji oraz o formy wsparcia dostępne dla spółdzielczych producentów rolnych. Prosto z Warszawy delegacja udała się do OSM Garwolin. Prezes Waldemar Paziewski nie tylko pokazał im zakład, ale zorganizował też degustację wyrobów mleczarskich. W trakcie kolejnych dni pobytu łotewska delegacja odwiedziła nowoczesną sortownię i przechowalnię warzyw i owoców w Zofiówce, należącą do Spółdzielni Ogrodniczej w Grójcu. Gości oprowadzał prezes Zarządu, Piotr Szybiński. Ostatnim punktem programu była wizyta w RSP Sulmierzyce, gdzie delegacja spotkała się z prezesem Zygmuntem Paśnikiem. Zwiedzili teren gospodarstwa rolnego oraz obiekty związane z produkcją pozarolniczą (stację diagnostyczną, stację paliw z myjnią i wulkanizacją). Wielobranżowość polskich spółdzielni rolniczych była czymś nowym dla łotewskich spółdzielców, którzy zadawali wiele szczegółowych pytań.

P1260791  P1260789  image2  zdj OSM Garwolin PB074953  PB074968

zapisz się do newslettera

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza 2020

Projekt i wykonanie