W dniach 5-8 listopada br. w Polsce przebywała ponad dwudziestoosobowa delegacja Związku Spółdzielni Rolniczych na Łotwie. Wizytę, której celem było zaznajomienie się z realiami funkcjonowania spółdzielczości rolniczej w naszym kraju, rozpoczęto od spotkania w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej.

W skład delegacji weszli zarówno przedstawiciele Związku, jaki i zrzeszonych w nim spółdzielni: przede wszystkim rolnicy - producenci ziarna - oraz główne księgowe. Związek nie jest dużą organizacją: zrzesza 47 spółdzielni rolniczych i leśnych, ale także producentów mleka, hodowców trzody i niewielkie domowe zakłady przetwórcze. Formułą swej działalności spółdzielnie te przypominają Grupy Producentów Rolnych: są to raczej indywidualne gospodarstwa, zrzeszone w celu organizacji skupu wytworzonych produktów rolnych.

W wyjeździe studyjnym do Polski, zorganizowanym w ramach europejskiego programu szkoleń dla spółdzielców z Łotwy, wzięła udział duża grupa członków tej organizacji. W „Domu pod Orłami” przywitał ich prezes Zarządu KRS, dr inż. Mieczysław Grodzki, a w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji branżowych: Witold Boguta - prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Jacek Staciwa - prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych oraz Wiktor Szmulewicz - prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przedstawione przez nich prezentacje, poświęcone polskiemu systemowi spółdzielczemu, wzbudziły żywą dyskusję - pytano m.in. o regulacje ustawowe dla spółdzielni, rodzaje kontroli, jakim spółdzielnie są poddawane, przynależność do organizacji oraz o formy wsparcia dostępne dla spółdzielczych producentów rolnych. Prosto z Warszawy delegacja udała się do OSM Garwolin. Prezes Waldemar Paziewski nie tylko pokazał im zakład, ale zorganizował też degustację wyrobów mleczarskich. W trakcie kolejnych dni pobytu łotewska delegacja odwiedziła nowoczesną sortownię i przechowalnię warzyw i owoców w Zofiówce, należącą do Spółdzielni Ogrodniczej w Grójcu. Gości oprowadzał prezes Zarządu, Piotr Szybiński. Ostatnim punktem programu była wizyta w RSP Sulmierzyce, gdzie delegacja spotkała się z prezesem Zygmuntem Paśnikiem. Zwiedzili teren gospodarstwa rolnego oraz obiekty związane z produkcją pozarolniczą (stację diagnostyczną, stację paliw z myjnią i wulkanizacją). Wielobranżowość polskich spółdzielni rolniczych była czymś nowym dla łotewskich spółdzielców, którzy zadawali wiele szczegółowych pytań.

P1260791  P1260789  image2  zdj OSM Garwolin PB074953  PB074968

zapisz się do newslettera

ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

centrala: tel.: 22 59 64 300
sekretariat: tel.: 22 827 13 16, 22 596 45 00

archiwum: tel. 22 835 12 60, tel. kom. 536 281 663, archiwum@krs.com.pl

Archiwum udziela informacji telefonicznie pn.-pt., godz. 11:00-13:00.

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie