Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej dr inż. Mieczysław Grodzki objął honorowy patronat nad 43. Międzynarodowymi Targami Sztuki Ludowej, które odbywają się od 8 do 25 sierpnia br. na krakowskim Rynku Głównym. Podczas Targów prezentuje się ok. 700 kupców i handlarzy sztuki ludowej, wystąpi ponad 150 zespołów pieśni i tańca, zorganizowane zostaną także warsztaty artystyczne.

W otwarciu Targów licznie uczestniczyli samorządowcy z Małopolski oraz władze miasta na czele z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, który od lat również jest Patronem Honorowym tego wydarzenia. Na scenie znaleźli się także: Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec, Wicemarszałek Województwa Tomasz Urynowicz, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego Janusz Kowalski, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek, a także liczni przedstawiciele organizacji gospodarczych w tym radcy handlowi ambasad krajów, które prezentują swój dorobek podczas Targów.

Mieczysław Grodzki w swoim wystąpieniu pogratulował organizatorom Targów, przede wszystkim Józefowi Spiszakowi, prezesowi Zarządu IMAGO Centrum Sztuki Ludowej, wytrwałości i zaangażowania. - Dzięki Pana zaangażowaniu możemy co roku podziwiać tu występy zespołów ludowych i kupić artystyczne pamiątki bezpośrednio od producentów. Godnym uwagi jest fakt, że ich twórcy mają szanse przekazać swoje umiejętności kolejnym pokoleniom. Warsztaty „Ginące Piękno” organizowane przez IMAGO upowszechniają ginące zawody, które również dziś możemy podziwiać na Krakowskim Rynku. Ponieważ tegoroczne spotkanie połączone zostało z obchodami jubileuszu 70-lecia działalności „Cepelii”, prezes Zarządu KRS znalazł się w gronie osób uhonorowanych pamiątkowym medalem zaprojektowanym z tej okazji przez Marka Ganewa. 

Organizatorzy Targów przewidzieli interesujące atrakcje, gdyż kolejne sierpniowe dni były okazją do świętowania wielu jubileuszy. 10 sierpnia był dniem Krakowskiego Banku Spółdzielczego, który w tym roku obchodzi 120-lecie swojej działalności. Jubileusz 120-lecia świętuje też Muzeum Krakowa, które z tej okazji przygotowało pokazy walk średniowiecznych. Obok „Cepelii” swoje 70-lecie celebrowała także Nowa Huta, powstająca od 1949 r. Jednym z ważniejszych targowych obchodów będzie V Zjazd Górali Karpackich, połączony z 100. rocznicą powstania Związku Podhalan w Polsce. Z tej okazji od 23 sierpnia br. na Rynku odbywać się będzie wystawa regionalnego rękodzieła wraz z prezentacją Powiatu Nowy Targ. W ostatni dzień Zjazdu, który będzie także ostatnim dniem Targów, korowód góralski wraz z pocztami sztandarowymi gmin przejdzie na Rynek prosto z Katedry Wawelskiej, a na scenie zagoszczą góralskie zespoły. Jak co roku zaprezentują się także małopolskie gminy - dwa pierwsze targowe dni zarezerwowane zostały dla Orawy i gmin Jabłonka oraz Lipnica Wielka, 18 sierpnia to dzień Sędziszowa, 21.08 - Wielkiej Wsi, 22.08 - Pińczowa. Nie zabraknie także gości z zagranicy. Już 13 sierpnia jako pierwsze zaprezentowały się Węgry - zespoły folklorystyczne z tego kraju wdrażały wszystkich chętnych w tajniki regionalnego tańca, a na stoiskach można było spróbować węgierskich potraw. Na Dzień Słowacji 16 sierpnia zaprosił Konsul Generalny Republiki Słowacji Tomasz Kasaj, a dzień później odbyło się Święto Rumunii. Targi są znakomitą okazją do zakupu ręcznie wykonanych pamiątek i pięknych przedmiotów użytkowych. Wśród wystawców co roku gości np. Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna" z Bolesławca.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie