XVII Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych

 

W dniach 7 - 9 października br. w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju odbył się 17. Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych. Wzięły w nim udział 23 zespoły działające pod opieką spółdzielni różnych branż. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, a ufundowany przez niego puchar trafił do Zespołu Pieśni i Tańca "Poloneziaki" ze Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie.

 

Festiwal, jak co roku, miał trzy odsłony. Konkursowe przesłuchania zaczęły się w piątek, 7 października, o 18.30, trwały całą sobotę, by w niedzielę - 9 października - o godz. 10.30 znaleźć podsumowanie w koncercie finałowym, podczas którego zaprezentowało się ośmiu wybranych wykonawców, a Jury w składzie: Mieczysław Czuma - przewodniczący oraz członkowie: Józef Gawlik (KRS), Justyna Kuban (Teatr Zdrojowy) i Żaneta Żardecka (Cepelia) ogłosiło swój werdykt.

 

galeria zdjęć z Fesitwalu na Facebooku Teatru Zdrojowego

 

Zespołom przez trzy dni przysłuchiwała się publiczność - na widowni zasiedli m.in.: Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego KRS, Alfred Domagalski, prezes Zarządu KRS, jego zastępca, prezes Stanisław Śledziewski, sekretarz Komisji Samorządu i Promocji KRS, Waldemar Witkowski, członkowie ZO KRS: Tadeusz Libor, Tadeusz Derenowski, Henryk Tchórzewski, Józef Gawlik a także samorządowcy, m.in. Burmistrz Polanicy-Zdroju Jerzy Terlecki. Koncerty prowadziła Katarzyna Siwiec a towarzyszył jej z gitarą znany przede wszystkim uczestnikom dorocznych Targów Sztuki Ludowej Aleksander Kobyliński „Makino” - król andrusów z Krakowa. Nad całością czuwał zespół Teatru Zdrojowego - Centrum Kultury i Promocji z dyrektor Justyną Kuban.

 

Protokół Jury XVII Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”

 

Jury w składzie: Justyna Kuban, Żaneta Żardecka, Józef Gawlik, Mieczysław Czuma - przewodniczący, podkreśla znaczenie Festiwalu „Tęcza Polska” w kultywowaniu tradycji i podtrzymywaniu wartości i treści kultury narodów i regionów. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, sponsorów i twórców Festiwal „Tęcza Polska”, przez 17 lat swojego istnienia, stał się niezwykle ważnym miejscem spotkania z autentyczną twórczością artystyczną, a Polanica-Zdrój istotnym miejscem promocji dokonań ruchu spółdzielczego.


Jury oczekuje w dalszym ciągu tego typu działań, które wzbogacają polską kulturę oraz stanowią istotny wkład w budowanie tożsamości narodowej i pobudzanie świadomości europejskiej. Składamy serdeczne podziękowania organizatorom i realizatorom oraz mecenasom za ogromne zaangażowanie oraz przygotowanie i przeprowadzenie Festiwalu. Należy podkreślić, iż Festiwal „Tęcza Polska” stał się nie tylko wizytówką Polanicy-Zdroju, Powiatu Kłodzkiego i województwa dolnośląskiego, ale także ważną imprezą na kulturalnej mapie całej Polski. Jesteśmy przekonani, że za rok Polanica-Zdrój, jej mieszkańcy, kuracjusze oraz władze będą czekali na nas, tak jak my czekamy na spotkanie z nimi.

 

Po obejrzeniu i wysłuchaniu 23 zespołów, Jury postanowiło przyznać wyróżnienia i nagrody:

  • Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy: - Zespół Pieśni i Tańca „Poloneziaki” (Bielawa, woj. śląskie)
  • Puchar Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego KRS, Jerzego Jankowskiego: - Dolnośląski Zespół Folklorystyczny "Warzęgowianie”(Pełczyn, woj. dolnośląskie)
  • Puchar Prezesa Zarządu KRS, Alfreda Domagalskiego: - Cepelia „Fil” - Wilamowice (woj. śląskie)
  • Puchar Prezesa Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP: - PW Dance - Wrocław (woj. dolnośląskie)
  • Puchar Jury: - Zespół Śpiewaczy „Pieckowianie” (Piecki, woj. warmińsko-mazurskie)
  • Nagroda Burmistrza Polanicy-Zdroju, Jerzego Terleckego: - Regionalny Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” (Bobrowniki k. Będzina, woj. śląskie)
  • Nagroda Pełnomocnika Krajowej Rady Spółdzielczej na woj.śląskie, Józefa Gawlika: - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej (Kutno, woj. łódzkie)

 

 

I nagroda wraz z nagrodą WSS „Społem” Śródmieście dla najmłodszych uczestników Festiwalu:

- Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” (Przodkowo, woj. pomorskie)
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” (Nowy Sącz, woj. małopolskie)


II nagroda:

- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko” (Żywiec, woj. śląskie)

- Zespół Regionalny im. J. Jędrola „Regle” (Poronin, woj. małopolskie)


III nagroda:

- „Niezapominajki” (Pielgrzymowice, woj. śląskie)

- „Kapela Tolka Gałązki” (Moszczenica, woj. łódzkie)

- Chór „Pasjonata” (Świętajno, woj. warmińsko-mazurskie)

 

Grand Prix XVII Festiwalu Tęcza Polska: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice” (woj. śląskie)

 


 

Widzowie, którzy od lat śledzą polanickie festiwale zgodnie podkreślają, że poziom występów z roku na rok jest coraz wyższy. I choć spółdzielczych zespołów raczej nie przybywa, ich członkowie starają się tak dobrać repertuar, by co roku zaskoczyć nas czymś nowym. Ot choćby Wilamowice - mogą poszczycić się aż dwoma zespołami pieśni i tańca, jednak w tym roku tradycyjny folklor tej miejscowości (wraz z pieśniami w języku wilamowskim) zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice” (czym wywalczył Grand Prix tegorocznego Festiwalu), podczas gdy Cepelia „Fil” Wilamowice dała pokaz tańców regionu żywieckiego (nagrodzony pucharem prezesa Zarządu KRS). Zespoły działające pod patronatem „Cepelii” tradycyjnie już zachwyciły nas strojami, choreografią i niemal akrobatycznymi umiejętnościami młodych tancerzy. Wymienić tu należy przede wszystkim zespoły z południa Polski: „Lachy” z Nowego Sącza (I nagroda), „Regle” z Poronina (II nagroda), „Pilsko” z Żywca (II nagroda), ale popis żywiołowych tańców z partnerkami, które niemal „fruwały” na festiwalowej scenie, dała także „Ziemia Kutowska” (nagroda pełnomocnika KRS na woj, śląskie), której patronowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pionier” z Kutna.

 

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowało się aż sześć zespołów działających pod opieką spółdzielni mieszkaniowych. Jeden z nich - bielawskie „Poloneziaki” - obchodzą w tym roku jubileusz 15-lecia działalności. Specjalnie dla polanickiej publiczności przywieźli nakręcony z tej okazji 45-minutowy film „Tradycja da się lubić”, który - opowiadając historię Maćka Idziaka, jednego z młodych tancerzy zespołu - popularyzuje ludowy taniec i śpiew wśrod młodzieży. Ale zaskakując nas w sobotnie popołudnie swoim filmem, „Poloneziaki” nie wiedziały jeszcze, że wywalczą szczególną nagrodę - Puchar Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy, który objął swoim honorowym patronatem cały Jubileuszowy Rok 200-lecia Spóldzielczości w Polsce, a dla spółdzielczego zespołu ufundował tak prestiżowe wyróżnienie. - Nie da się opisać tego momentu, który był tak poruszający, że w naszych oczach pojawiły się łzy - powiedziała później Iwona Ładzińska, choreograf zespołu. - Zostaliśmy docenieni na najwyższym poziomie, więc żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego, co się czuje, gdy  ciężka i długa praca znajduje taki piękny happy end.  

Oprócz zespołów pieśni i tańca, dużą część festiwalowych prezentacji zajęła piosenka - ludowa, biesiadna, a nawet autorska. Tu wyróżniła się m.in. Kapela Tolka Gałązki z Moszczenicy (III nagroda) - refren "Marzenia dziadka" tak przypadł do gustu jurorom i publiczności, że utwór ten otworzył niedzielny koncert finałowy. Oczywiście nie zabrakło również festiwalowego hymnu - o tym, że w Polanicy jest fajnie dowiedzieli się nie tylko nasi krakowscy goście, ale i wszyscy, którzy mieli okazję  po raz pierwszy wziąć udział w spółdzielczym festiwalu. Do zobaczenia za rok!  

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie