Krajowa Rada Spółdzielcza zaprasza na szkolenie pn.
Rozwój spółdzielczości rolniczej oraz energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich w Polsce poprzez uznane organizacje producentów i spółdzielnie energetyczne
Termin: 10 stycznia 2024 r., godz. 10-14 albo 11 stycznia 2024 r. godz. 10-14 (termin do wyboru przez uczestnika)
Typ szkolenia: stacjonarnie w siedzibie KRS ul. Jasna 1 Warszawa (liczba miejsc ograniczona, o udziale w szkoleniu stacjonarnym decyduje kolejność zgłoszeń) oraz on-line na platformie szkoleniowej Zoom
Szkolenie jest bezpłatne w ramach projektu KRS - ICAO (International Co-operative Agricultural Organisation)
Partnerzy: Realizacja szkoleń w części spółdzielni energetycznych realizowana będzie przy współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego www.stowarzyszenie-zmijewski.pl
Tematyka szkolenia:
Tematyka 4-godzinnego szkolenia zorientowana jest na przekazanie informacji o korzyściach z uzyskania statusu uznanej organizacji producentów oraz spółdzielni energetycznej, w formie warsztatowej.
Jest odpowiedzią na przyjęte przez Komisję Europejską i Parlament Europejski rozwiązania w zakresie rozwoju rolnictwa, rynków rolno-spożywczych, energetyki odnawialnej oraz ochrony klimatu, jak również przyjęte zmiany w polskim prawodawstwie i przewidziane wsparcie finansowe.
Otwarcie szkolenia (Prezes Zarządu KRS)
Część I - uznane Organizacje Producentów (2 godz.)
- Znaczenie rozwoju spółdzielczości rolniczej poprzez uznane Organizacje Producentów
- Cel uzyskania statusu uznanej Organizacji Producentów w formie spółdzielni,
- Czym jest uznana OP?
- Warunki uzyskiwania statusu uznanej OP, wsparcie finansowe w tym z środków UE
- Prawodawstwo w w/w zakresie,
- Ścieżka postępowania (etapy) przy uzyskiwaniu statusu uznanej Organizacji Producentów przez działające spółdzielnie (np. na bazie Spółdzielni Mleczarskiej) oraz tworzenia nowej uznanej OP w której działające spółdzielnie mogą być członkami (Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, Spółdzielcze Grupy Producentów Rolnych, Gminne Spółdzielnie Samopomoc Chłopska, Spółdzielnie Kółek Rolniczych, Spółdzielnie Ogrodniczo-Pszczelarskie – członkowie nie będący producentami rolnymi max. do 20% liczby członków) oraz tworzenia nowej uznanej OP przez rolników dotychczas niezrzeszonych,
- Przykładowe wyliczenia korzyści finansowych (analiza przypadku) i pozafinansowych posiadania statusu uznanej OP w formie spółdzielni.
Część II - Spółdzielnie Energetyczne (2 godz.)
- Znaczenie rozwoju energetyki odnawialnej poprzez Spółdzielnie Energetyczne (SE)
- Cel uzyskania statusu Spółdzielni Energetycznej,
- Czym jest Spółdzielnia Energetyczna?
- Warunki uzyskiwania statusu SE, wsparcie finansowe w tym z środków UE
- Prawodawstwo w tym zakresie,
- Ścieżka postępowania (etapy) przy uzyskiwaniu statusu Spółdzielni Energetycznej przez działające spółdzielnie (na przykładzie wybranego typu spółdzielni) oraz tworzenia nowej Spółdzielni Energetycznej, w tym w wariancie, w którym spółdzielnie obecnie działające są członkami SE,
- Przykładowe wyliczenia korzyści finansowych (analiza przypadku) i pozafinansowych posiadania statusu Spółdzielni Energetycznej.
Podsumowanie szkolenia
UWAGA: Zgodnie z obecnymi brzmieniem Art. 38e. ust. 1. pkt. 1) Ustawy o odnawialnych źródłach energii - Spółdzielnia energetyczna prowadzi działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej lub na obszarze nie więcej niż 3 tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą.
Osoba prowadząca szkolenie
Krajowa Rada Spółdzielcza zapewnia Wykładowców-Ekspertów z kilkunastoletnim doświadczeniem w szkoleniach i pracach eksperckich w przedmiotowym zakresie, zaangażowanych m.in. w wypracowywanie oraz ulepszanie rozwiązań legislacyjnych.
Zadawanie pytań
Podczas szkolenia można zadawać Prowadzącemu pytania. Dodatkowo do 8 stycznia 2024 r. Uczestnicy mogą przesyłać pytania związane z tematem szkolenia na adres:
Dla uczestników szkolenia stacjonarnego przewidziany jest serwis kawowy.
Logowanie dla osób uczestniczących zdalnie
Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem platformy szkoleniowej Zoom. Do uczestnictwa w szkoleniu potrzebne jest stabilne łącze internetowe. Nie jest wymagana instalacja jakiejkolwiek aplikacji. W dniu roboczym poprzedzającym szkolenie (po godz. 13:00) uczestnikom przesłany zostanie link do zdalnego połączenia na szkolenie z instrukcją logowania do platformy szkoleniowej.
Zgłoszenie
Wypełniony formularz należy przesłać na adres
Kontakt
e-mail:
Krajowa Rada Spółdzielcza zastrzega sobie możliwość odwołania szkolenia z powodu zbyt małej liczby zgłoszonych osób.