Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych - wrzesień 2017 r.
"Rolnik Spółdzielca" nr 1 styczeń 2016
"Elity" nr 45 grudzień 2016
W centrum Warszawy, obok Filharmonii, znajduje się „Dom pod Orłami”, jeden z najciekawszych w mieście przykładów modernizmu z początku XX w. Budynek powstał w latach 1914–1917 jako siedziba Banku Towarzystw Spółdzielczych. Zniszczony z 65% podczas powstania warszawskiego, odbudowany został wg projektu arch. Barbary Brukalskiej, projektantki związanej z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową na Żoliborzu, zarówno w okresie międzywojennym, jak i po wojnie. „Dom pod Orłami” jest siedzibą Krajowej Rady Spółdzielczej.
Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce znajduje się na pierwszym piętrze. Ponad 24.000 eksponatów obrazuje osiągnięcia polskiej spółdzielczości na przestrzeni 100 lat, w tym unikalne dokumenty, fotografie, medale, obrazy, sztandary, wydawnictwa oraz cenne archiwum, zawierające m.in. ponad 250 tytułów spółdzielczych, w tym pochodzące z okresu międzywojennego i lat okupacji.
Ciekawe, mało znane miejsce doskonale nadaje się na prowadzenie lekcji historii dla młodzieży klas średnich i osób interesującymi się najnowszą historią Polski po odzyskaniu Niepodległości. Na planszach wyeksponowane są osiągnięcia ruchu spółdzielczego, wykorzystującego aktywność środowisk dla realizacji wspólnych celów, promujące pozytywne wzorce postępowania.
W centralnej części muzeum jest sala na kilkadziesiąt osób, z możliwością prezentacji medialnych. Czas zwiedzania muzeum, z przygotowanym do lekcji nauczycielem, szacujemy na 2–3 godziny.