Komórką KRS odpowiedzialną za prowadzenie szkoleń jest - Spółdzielczy Instytut Badawczy oraz Zespół Lustracji i Doradztwa. Na organizację szkoleń KRS posiada akredytację Mazowieckiego Kuratora Oświaty (nr KO.ADM.II –KB-4962/1/07 z dnia 2 marca 2007 r.) na prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
Działalność edukacyjna w różnych formach prowadzona była jednak w KRS od samego początku jej istnienia. Zdobyte w tym czasie doświadczenia naszych wykładowców, trenerów i współpracowników stanowią gwarancję wysokiej jakości oferowanych szkoleń. Kadra zatrudniona i współpracująca obecnie z KRS posiada kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiednie do prowadzonego kształcenia. Skupiamy wokół Spółdzielczego Instytutu Badawczego KRS również znaczne grono naukowców związanych na stałe z innymi instytucjami czy wyższymi uczelniami tworzących dla naszych potrzeb zespół wykładowców, który staje się jednocześnie centrum myśli i refleksji nad polską spółdzielczością.
Prowadzone w ramach akredytacji szkolenia, zarówno o charakterze ogólnospółdzielczym, jak i dla przedstawicieli konkretnych branż, odbywają się w małych grupach, przy użyciu nowoczesnych technologii edukacyjnych, są hospitowane, dokonywana jest na bieżąco ich ocena w oparciu o przygotowane arkusze ewaluacyjne, uczestnicy zaś otrzymują odpowiednie materiały dydaktyczne, a po zakończeniu szkolenia właściwe certyfikaty. Odbywają się w dobrze wyposażonych salach wykładowych w gmachu KRS, bądź - na życzenie - organizowane być mogą w terenie, np. w siedzibach zainteresowanych spółdzielni lub w trybie wyjazdowym w odpowiednich ośrodkach konferencyjnych (także za granicą). Na potrzeby uczestników wydawana jest przez SIB seria Zeszyty Szkoleniowe oraz inne publikacje.
SIB oprócz organizacji szkoleń specjalistycznych (moduł I – organizacyjno-prawny i moduł II – ekonomiczno-finansowy), organizuje także odrębne szkolenia m. in. na temat pozyskiwania przez spółdzielnie funduszy unijnych na cele społeczne oraz szkolenia dla spółdzielni mieszkaniowych z zakresu rewitalizacji infrastruktury mieszkaniowej. Ponadto prowadzone są nieodpłatne szkolenia w ramach realizowanych projektów (m. in. na temat tworzenia spółdzielczych grup producentów rolnych, spółdzielni socjalnych), a także – we współpracy z Zespołem Lustracji i Doradztwa KRS szkolenia dla kandydatów na lustratorów i uzupełniające dla lustratorów, a we współpracy z Zespołem Samorządu i Promocji KRS seminaria dla samorządów spółdzielczych, a zwłaszcza Rad Nadzorczych spółdzielni nt. organów spółdzielni, ich roli, funkcji i odpowiedzialności.
- Spółdzielczy Instytut Badawczy:
- szkolenia tel.: 22 596 45 56 lub 22 596 45 13,
- Zespół Lustracji i Doradztwa:
- tel. 22 596 45 25, 22 827 43 11, 22 827 43 22,