Krajowa Rada Spółdzielcza zaprasza na szkolenie:

Procedura eksmisyjna w spółdzielniach – aspekty praktyczne

Termin: 26 czerwca 2024 r., godz. 09:00-13:00

Typ szkolenia: on-line na platformie szkoleniowej ClickMeeting

CENY:

- 500,00zł brutto/os. (406,50 zł netto + VAT) dla organizacji spółdzielczych, które uiściły składki na rzecz KRS za lata 2022-2024

- 600,00 zł brutto/os. (487,80 zł netto + VAT) dla lustratorów, podmiotów niebędących organizacjami spółdzielczymi oraz dla organizacji spółdzielczych, które nie uiściły składki bądź składek na rzecz KRS za lata 2022-2024

W cenie 5 godzin dydaktycznych (45-min.). Wszyscy uczestnicy otrzymają materiały dydaktyczne oraz zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu.

Szkolenie może być traktowane jako szkolenie uzupełniające dla lustratorów w trybie Uchwały Nr 21/2018 Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie kryteriów kwalifikacyjnych lustratorów, szkolenia lustratorów oraz nadawania i pozbawiania uprawnień lustratora. 


Ramowy program szkolenia

1. Procedura eksmisyjna i egzekucyjna – jak wygląda i o czym należy pamiętać?

 • Przyczyny wszczęcia postępowania eksmisyjnego – zwłoka w zapłacie czynszu, brak tytułu prawnego do lokalu, niewłaściwe zachowanie – działania spółdzielni poprzedzające wszczęcie postępowania eksmisyjnego
 • Eksmisja – wszczęcie postępowania, procedura, podstawy prawne; narzędzia, jakich może użyć spółdzielnia
 • Od czego zacząć postępowanie eksmisyjne? Jakie wnioski i pozwy kieruje się do sądu?
 • Pozew o eksmisję
 • Postępowanie egzekucyjne i jego etapy
 • Terminy w jakich należy dokonać eksmisji
 • Orzeczenie o przydziale lokalu socjalnego
 • Asysta policji przy eksmisji
 • Ugoda z dłużnikiem

2. Trudności, które mogą pojawić się podczas procedury eksmisyjnej.

 • Wyrok bez przydzielenia lokalu socjalnego
 • Dłużnik nie odbiera korespondencji, a dług wciąż rośnie – jakie są metody kontaktu z taką osobą
 • Jak postępować, gdy nie ma kontaktu z osobą, która otrzymała wyrok eksmisji?
 • Jak postępować z osobą niepełnosprawną?
 • Nieobecność osób w mieszkaniach i rosnące zaległości - jakie działania można podjąć?
 • Jak rozmawiać z agresywnymi mieszkańcami? W jaki sposób przekazywać informacje o ewentualnej eksmisji? Jak reagować na pierwsze przypadki zaległości z płatnościami?
 • Co w przypadku, gdy ktoś wygrywa przetarg na licytacji mieszkania, a jest ono nadal zamieszkałe?
 • Jak sprawdzić, czy osobom przysługuje prawo do lokalu socjalnego?
 • Lokal socjalny, a noclegownia
 • Zwłoka Gminy z wydaniem lokalu socjalnego

3. Współpraca na linii spółdzielnia-komornik i spółdzielnia-kurator. Jakie prawa, obowiązki i uprawnienia mają obie strony?

 • Współpraca na linii spółdzielnia - kurator. Jakie kompetencje mają obie strony i w jakich przypadkach muszą podjąć współpracę?
 • W jakich okolicznościach trzeba kontaktować się z kuratorem, a w jakich z komornikiem? Na jakim etapie postępowania są oni niezbędni?
 • Jakie narzędzia posiada kurator, komornik a jakie spółdzielnia mieszkaniowa?
 • Jakie dokumenty trzeba przygotować dla komornika i kuratora?
 • Ślusarz – kiedy należy wynająć?
 • Czy jest możliwe przeprowadzenie postępowania spadkowego bez udziału komornika?

4. Jakie działania spółdzielnia musi podjąć po wykonanej eksmisji?

 • Gdzie przechowywać rzeczy po opróżnieniu mieszkania?
 • Ile czasu ma spółdzielnia mieszkaniowa na opróżnienie lokalu i kto powinien to robić? Czy konieczne jest wynajęcie firmy przeprowadzkowej? Kto ponosi koszty transportu rzeczy?
 • Co zrobić z rzeczami, gdy dłużnik nie chce ich zabrać?
 • Jak uchronić się od przypadków gdy np. rzeczy dłużnika zostały przeniesione z mieszkania, a on oskarża spółdzielnię i komornika, że zginęły mu cenne przedmioty?
 • Od jakiej wysokości zadłużenia można licytować mieszkanie?
 • Dochodzenie kosztów poniesionych w egzekucji przez spółdzielnię 


Prowadzący

Aleksandra Więch-Mirowska – adwokat i mediator. Właścicielka kancelarii specjalizującej się w problematyce prawa cywilnego i karnego. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne w dochodzeniu roszczeń i w sporach sądowych, w tym toczących się z udziałem spółdzielni mieszkaniowych. Autorka komentarzy praktycznych, linii orzeczniczych oraz ponad 150 odpowiedzi na pytania instytucji finansowych z zakresu prawa bankowego i cywilnego publikowanych przez Wydawnictwo Wolters Kluwer. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych i szkoleń w tematyce prawa i postępowania cywilnego, postępowania karnego, w tym cyberprzestępczości.

 

Zadawanie pytań

Podczas szkolenia można zadawać Prowadzącemu pytania poprzez czat. Dodatkowo do 25 czerwca br. Uczestnicy mogą przesyłać pytania związane z tematem szkolenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odpowiedzi na te pytania Prowadzący udzieli w trakcie szkolenia.

 

Logowanie

Szkolenie odbędzie się za pośrednictwem platformy szkoleniowej ClickMeeting. Do uczestnictwa w szkoleniu potrzebne jest stabilne łącze internetowe. Nie jest wymagana instalacja jakiejkolwiek aplikacji. W dniu roboczym poprzedzającym szkolenie (po godz. 13:00) uczestnikom przesłane zostanie zaproszenie na szkolenie zawierające link z instrukcją logowania do platformy szkoleniowej.

 

Zgłoszenie

Wypełniony formularz należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 25 czerwca br.

Zgłoszenia ZAWSZE potwierdzane są mailem zwrotnym od Organizatora.  W przypadku ręcznego wypełnienia formularza, prosimy o umieszczenie adresów e-mail uczestników również w treści maila.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA (.docx) - pobierz

 

Płatność

Wpłaty prosimy dokonać na nasze konto do 25 czerwca br.

Krajowa Rada Spółdzielcza

Bank Spółdzielczy w Raszynie

56 8004 0002 2001 0012 0711 0001

z dopiskiem: szkolenie 26.06.2024 r.

 

Rezygnacja

Rezygnację z uczestnictwa w szkoleniu należy zgłosić Krajowej Radzie Spółdzielczej za pomocą poczty elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W przypadku zgłoszenia rezygnacji z uczestnictwa najpóźniej do dnia roboczego poprzedzającego dzień szkolenia do godz. 12:00 Zgłaszającemu przysługuje zwrot uiszczonej zaliczki w całości. Po tym terminie rezygnacja ze szkolenia powoduje obciążenie Zgłaszającego pełnymi kosztami uczestnictwa. Zgłaszający ma prawo zmieniać osoby delegowane na szkolenie do chwili jego rozpoczęcia bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ale każdorazowo wymagane jest poinformowanie o tym fakcie Krajową Radę Spółdzielczą za pomocą poczty elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Kontakt

 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22/ 596 45 56.

Krajowa Rada Spółdzielcza zastrzega sobie możliwość odwołania szkolenia z powodu zbyt małej liczby zgłoszonych osób bądź nieprzyjęcia zgłoszeń, jeśli limit uczestników został osiągnięty.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie