Kryteria kwalifikacyjne lustratorów, szkolenie lustratorów oraz nadawanie i pozbawianie uprawnień lustratora zostały przyjęte Uchwałą nr 21/2018 Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej z 19 grudnia 2018 r. w sprawie kryteriów kwalifikacyjnych lustratorów, szkolenia lustratorów oraz nadawania i pozbawiania uprawnień lustratora.
Uchwała Nr 21/2018
Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej
z dnia 19 grudnia 2018 r.
w sprawie kryteriów kwalifikacyjnych lustratorów, szkolenia lustratorów oraz nadawania i pozbawiania uprawnień lustratora
Na podstawie art. 91 § 4 oraz § 5 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz.U. 2018 poz. 1285) oraz w celu wykonania uchwały nr 10/2010 Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej z dnia 01.07.2010 r. w sprawie przyjęcia Kodeksu Etyki Lustratora (Monitor Spółdzielczy z 2010 r. nr 3), uchwala się, co następuje:
§ 1
Uprawnienia lustracyjne stwierdzają posiadanie kwalifikacji do wykonywania czynności lustracyjnych w spółdzielniach i organizacjach spółdzielczych.
§ 2
- Uprawnienia lustracyjne może uzyskać osoba spełniająca następujące kryteria kwalifikacyjne:
1) Posiada wykształcenie wyższe oraz co najmniej 3-letni staż w spółdzielni lub związku spółdzielczym albo wykształcenie średnie i 5-letni staż w spółdzielni lub związku
spółdzielczym;
1A) Dopuszcza się osoby nie posiadające stażu o którym mowa w punkcie 1, a posiadające wykształcenie wyższe po odbyciu kursu specjalistycznego obejmującego co
najmniej 150 godzin i zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym.
2) Posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych;
3) Nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu i dokumentom oraz za przestępstwa i wykroczenia karno-skarbowe;
4) Odbyła szkolenie specjalistyczne i zdała egzamin z wynikiem pozytywnym;
5) Swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania funkcji lustratora;
2. Posiadanie uprawnień lustracyjnych potwierdza się zaświadczeniem oraz legitymacją lustratora, wydanymi przez Krajową Radę Spółdzielczą.
3. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2 zawiera następujące dane:
- imię i nazwisko;
- imiona rodziców;
- datę i miejsce urodzenia;
- PESEL
- numer uprawnień lustracyjnych;
- datę nadania uprawnień;
§ 3
- Uprawnienia lustracyjne nadawane są przez Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej.
- Krajowa Rada Spółdzielcza prowadzi rejestr ogólny lustratorów.
- Spółdzielcze związki rewizyjne prowadzą rejestr lustratorów współpracujących ze związkiem.
§ 4
- Spełnienie wymogu wskazanego w § 2 ust. 1 pkt. 4 następuje po odbyciu, co najmniej 90 godzin szkolenia specjalistycznego i złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym.
- Organizatorem szkolenia specjalistycznego może być Krajowa Rada Spółdzielcza albo spółdzielczy związek rewizyjny.
- Egzamin, o którym mowa w ust. 1 przeprowadza komisja powołana przez Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej na wniosek organizatora szkolenia.
- Ramowe zasady i tryb przeprowadzania egzaminu ze znajomości problematyki objętej programem szkolenia określa Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej.
- Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który przechowuje Krajowa Rada Spółdzielcza.
§ 5
- Lustrator obowiązany jest do stałego pogłębiania wiedzy i podnoszenia posiadanych kwalifikacji zawodowych.
- Szkolenia uzupełniające organizują Krajowa Rada Spółdzielcza albo spółdzielcze związki rewizyjne. Związek rewizyjny powiadamia Krajową Radę Spółdzielczą o terminie i miejscu szkolenia.
- Obowiązek podnoszenia kwalifikacji uznaje się za spełniony poprzez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez Krajową Radę Spółdzielczą lub spółdzielczy związek rewizyjny, w ilości, co najmniej 15 godzin rocznie lub 30 godzin w okresie dwuletnim.
- Osoby wchodzące w skład zarządów spółdzielczych związków rewizyjnych, posiadające uprawnienia lustracyjne lub z upoważnienia, uczestniczący w organizacji i przeprowadzaniu szkoleń mogą spełniać obowiązek, o którym mowa w ust. 3 wyłącznie poprzez udział w szkoleniach organizowanych przez Krajową Radę Spółdzielczą.
- Dokumentem potwierdzającym zaliczenie szkolenia jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia.
- Organizator szkolenia prowadzi ewidencję przeprowadzonych szkoleń lustratorów.
- Spełnienie obowiązku, o którym mowa w ust. 1 stanowi warunek zlecenia lustratorowi przeprowadzenia lustracji.
- Osoba posiadająca uprawnienia lustracyjne, która w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie uchwały Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej nr 20/2014 z dnia 12 grudnia 2014 r. nie odbyła szkolenia uzupełniającego, nie może otrzymać zlecenia na przeprowadzenie lustracji do czasu uzupełnienia obowiązku odbycia takiego szkolenia
§ 6
- Krajowa Rada Spółdzielcza z inicjatywy własnej lub na wniosek spółdzielczego związku rewizyjnego może pozbawić lustratora uprawnień lustracyjnych z przyczyn wskazanych w art. 91 § 5 ustawy – Prawo spółdzielcze.
- Uchwałę w sprawie pozbawienia uprawnień lustracyjnych doręcza się zainteresowanemu na piśmie w terminie 14 dni od dnia jej podjęcia.
- Decyzje w sprawie nadania i pozbawienia uprawnień lustracyjnych ogłaszane są w Monitorze Spółdzielczym.
§ 7
Krajowa Rada Spółdzielcza prowadzi ewidencję szkoleń organizowanych przez spółdzielcze związki rewizyjne. Po odbyciu szkolenia związek rewizyjny przedkłada Krajowej Radzie Spółdzielczej, informację o zorganizowanym szkoleniu wraz z listą przeszkolonych lustratorów.
§ 8
- Uczestnictwo w szkoleniach specjalistycznych na uprawnienia lustracyjne, jak i również w szkoleniach uzupełniających, jest odpłatne.
- Warunki i zasady odpłatności ustala organizator szkolenia.
§ 9
Uprawnienia lustracyjne nadane według dotychczasowych przepisów zachowują ważność.
§ 10
Traci moc Uchwała Nr 11/2012 Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej z dnia 20 marca 2012 r. w sprawie kryteriów kwalifikacyjnych lustratorów, szkolenia lustratorów oraz nadawania i pozbawiania uprawnień lustratora (Monitor Spółdzielczy z 2012 r. nr 2).
§ 11
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2019 r.