Franciszek Stefczyk (zdjęcie z domeny publicznej)

Za nami kolejna, rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku, w czym rolę nie do przecenienia miał Franciszek Stefczyk – postać dziś już, śmiało rzec można, ikoniczna. Człowiek o wielkiej wrażliwości i niesłychanie pracowity oraz oddany Polsce i Polakom, którego życie mogłoby z powodzeniem wystarczyć na wypełnienie biogramów kilku ludzi. 

Przypomnijmy tylko: był pionierem spółdzielczości kredytowej w Galicji i odegrał kluczową rolę w tworzeniu kas oszczędnościowo-pożyczkowych, fundamentu polskiej spółdzielczości finansowej polegającej przede wszystkim na niesieniu sobie samopomocy przez ich członków.

Szczególnego znaczenia nabrało to zwłaszcza w kontekście odbudowy kraju po 120 latach zaborów oraz umacniania tradycji i krzewienia postaw patriotycznych.

O tym, w jaki sposób można było oszczędzać w „kasach stefczykowskich”, zarazem wspólnie budując ich kapitał, możemy przekonać się sami wczytując w „Regulamin” Kas, który znajduje się w naszych zasobach muzealnych): https://krs.org.pl/muzeum...

Franciszek Stefczyk pochodził z rodziny włościańskiej (z czasem częściej mówiło się „chłopskiej”, a dziś powiedzielibyśmy – „rolniczej”). Jego ojciec był sekretarzem Rady Powiatu w Krakowie i zadbał o staranne wykształcenie syna tak, że pracy na roli praktycznie nie zakosztował. Już w czasie nauki w Gimnazjum św. Anny organizował spiski niepodległościowe w sprawy narodowe angażując się bez reszty i przez większość swojego życia. W obliczu nadchodzącej niepodległości, Stefczyk apelował do członków kas o wsparcie skarbu wojennego. Dzięki zorganizowanej błyskawicznie zbiórce kasy szybko wyposażyły 2000 legionistów. W 1918 roku, podczas obrony Lwowa, stał się jedną z ważniejszych postaci działających w ramach Polskiego Komitetu Bezpieczeństwa i Ochrony Dobra Publicznego. 

Współpracował również z duchowieństwem Kościoła Rzymsko-Katolickiego, które postrzegało jego działalność wspierającą budowanie wspólnot w lokalnych społecznościach jako nacechowaną wartościami chrześcijańskimi. Nie da się ukryć, że dobre kontakty z Kościołem ułatwiły mu dotarcie do wówczas nieufnych - wobec osób lepiej wykształconych - chłopów.

Misja edukacyjna Franciszka Stefczyka pośród chłopów zaczęła się, gdy był jeszcze nauczycielem. Po powrocie z niemieckiej Westfalii, gdzie zapoznał się z systemem wiejskich kas spółdzielczych (tzw. kas Raiffeisena), pracował jako nauczyciel szkoły rolniczej w Czernichowie koło Krakowa. W 1889 roku założył tam pierwszą na ziemiach polskich wiejską spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową -  właśnie według wzoru Raiffeisena. To wokół nich przede wszystkim budował lokalne wspólnoty rolników i drobnych rzemieślników, oparte o wzmacnianie więzi społecznych, solidaryzm i pomoc wzajemną. 

W ciągu dwóch dekad jego działalności powstało w Polsce około 1400 kas z siedzibą główną w Lwowie (stolicy Galicji). Zrzeszały one 145 tysięcy członków. Kasy te łączyły także Polaków i Ukraińców, zdobywając poparcie zarówno lokalnych władz, jak i hierarchii kościołów katolickiego oraz prawosławnego.

Po odzyskaniu niepodległości model działania i struktury spółdzielcze Franciszka Stefczyka przyczyniły się do odbudowy gospodarki oraz wsparcia społeczności lokalnych w nowo odrodzonej Polsce.

Idee stefczykowskie cieszyły się uznaniem w całym okresie dwudziestolecia międzywojennego. Do stefczykowskiej tradycji nawiązują dziś zarówno banki spółdzielcze, jak i spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe (SKOK-i). 

Tu można obejrzeć interesującą fotografię z otwarcia Domu Spółdzielczości Rolniczej im. F. Stefczyka w Warszawie w 1928 roku: https://krs.org.pl/muzeum...

Zdjęcia użyte w niniejszym artykule pochodzą z domeny publicznej.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie