Aktualności
21 grudnia 1844 roku to data która na stałe wpisała się do historii światowej spółdzielczości. Tego dnia 28 robotników (głównie tkaczy, ale i rzemieślników innych zawodów), zirytowanych ciągłym wykorzystywaniem ich przez pazernych kupców, po zebraniu założycielskiego kapitału, założyło w miasteczku Rochdale w północnej Anglii swój pierwszy, „sprawiedliwy” sklep.
Jak to opisuje „Gazeta Powiatowa” historia Społem w Legionowie miała swój początek jeszcze w 1939 roku, kiedy to w mieszkaniu państwa Gemzów odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie.
Portal bankowości spółdzielczej BS.Net zainicjował właśnie na swoich łamach interesującą dyskusję o ponadczasowych wartościach łączących banki spółdzielcze. Czy tymi wartościami są wartości spółdzielcze? Czy banki te reprezentują sobą coś więcej, niż tylko paletę oferowanych produktów i usług?
Autorka artykułu pt. „Wartości, które łączą: dlaczego banki spółdzielcze są tak bliskie naszym sercom”, opublikowanego w portalu bankowości spółdzielczej uważa, że instytucje te są czymś więcej niż tylko prostymi oferentami nowoczesnych nota bene produktów i usług finansowych.
Na 14 grudnia przypada 130 rocznica urodzin Marii Rapackiej (14.12.1884-16.01.1964), prywatnie żony znanego i szanowanego, przedwojennego prezesa ZSS „Społem”. Małżeństwo Rapackich odegrało ważną rolę w aktywizowaniu spółdzielców w obliczu nadciagającej wojny.
Warto przypomnieć, że na zjeździe organizacyjnym Ligi Kooperatystek w Polsce (LKwP) w 1935 roku ukonstytuował się także jej zarząd. Przewodniczącą została Maria Rapacka, prywatnie żona Mariana Rapackiego, prezesa Związku Spółdzielni Spożywców „Społem” RP i był to nieprzypadkowy wybór. Dlaczego? Z pewnością stanowiła ona jeden z naturalnych i ważnych „pomostów” we współpracy „żeńskiej” z „męską” częścią organizacji spółdzielczych. Wkrótce miało to nabrać szczególnego znaczenia…
Majonez kieleckiej fabryki należącej do WSP „Społem” podbija nie tylko polski, ale także zagraniczne rynku. W zbliżającym się już wielkimi krokami 2025 roku firmie „stuknie” 105 lat istnienia.
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" (WSP „Społem”) rozbudowuje obecnie jeszcze swój kielecki zakład – nowa, wzniesiona kosztem ponad 60 milionów złotych hala ma mieć 8 tys. metrów kwadratowych – czytamy w „Fakcie”.
Od znających kielecki zakład można usłyszeć, że nie nadąża on już z produkcją. Przez ostatnie dziesięć WSP „Społem” zwiększyło eksport swoich towarów o ponad 220 procent, a tylko w 2023 r. sprzedaż za granicę wzrosła o 25 procent (rok do roku).
Nowy numer miesięcznika spółdzielczego „Tęcza Polska” jest już dostępny. W nim m.in. informacje o ostatnich, najważniejszych wydarzeniach w spółdzielczości, ekskluzywny wywiad z ministrem cyfryzacji i wicepremierem rządu oraz istotne ze spółdzielczego punktu widzenia opracowanie historyczne
Nowy numer „Tęczy Polskiej” przynosi ze sobą szereg informacji o najważniejszych wydarzeniach w sektorze spółdzielczym. Szczególnie gorąco polecamy wywiad przeprowadzony przez Redaktor Naczelną pisma, panią Klementynę Zygarowską z Ministrem Cyfryzacji i Wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim (pt. „Przede wszystkim edukacja”), w którym minister zapowiada nowe inicjatywy mające poprawić kompetencje cyfrowe Polaków oraz pozwalające skuteczniej walczyć z tzw. wykluczeniem cyfrowym. Taką rolę, na poziomie lokalnym, będą miały do odegrania nowe „Kluby Rozwoju Cyfrowego”, co można postrzegać jako inicjatywę o charakterze spółdzielczym.
Polecamy także relację z IV Forum Spółdzielczego w Bydgoszczy ”Partnerstwo i współpraca”, gdzie głos zabierali m.in. Mieczysław Grodzki, Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Andrzej Półrolniczak, Przewodniczący ZO KRS.
4 grudnia 2024 roku był dla Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce szczególnym dniem: muzeum odwiedziła kilkunastoosobowa grupa spółdzielców bankowych z Banku Spółdzielczego Koronowo (województwo kujawsko-pomorskie).
Silna grupa bankowców, bo aż osiemnaście osób, przyjechała do stolicy z Banku Spółdzielczego Koronowo, by zwiedzić nasze Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce.
Grupie przewodziła Alicja Huczyńska, Prezes Zarządu BS Koronowo, której towarzyszyli członkowie Rady Nadzorczej oraz pracownicy banku.
To, że marketing taki, jak wspomniany przez nas Black Friday czy Black Week, nie przypadłyby do gustu dawnym kooperatystom, tego możemy być niemal pewni. Spółdzielcy z zasady imali się uczciwej sprzedaży, a wolny czas organizowali sobie w inny, z reguły bardziej rozwijający, sposób.
Zamiast znajdować rozrywkę w masowym kupowaniu czasem zupełnie niepotrzebnych i często tylko pozornie tańszych towarów, spółdzielczość wolała organizować rozrywkę w inny sposób.
Black Friday i Black Week, którymi jesteśmy nachalnie atakowani już od tygodnia, mają nadrzędny cel w postaci maksymalizowania zysków. W przeciwieństwie do spółdzielni, które działają na rzecz swoich członków i lokalnych społeczności te akcje koncentrują się na przyciąganiu jak największej liczby klientów poprzez agresywne i nie zawsze uczciwe promocje.
Celem korporacji, które wykreowały marketingowo Black Friday i Black Week. jest nie tylko zwiększenie sprzedaży, ale również agresywne budowanie marek. Akcje te organizowane były początkowo przez duże sieci handlowe, które są naturalnym (i niebezpiecznym przez ich duże zaplecze kapitałowe!) konkurentem małych sklepów oraz spółdzielczych sieci handlowych typu „Społem”.
Zjazd organizacyjny Ligi Kooperatystek 24 listopada 1935 roku podkreślił sukces tych kobiet, które odnalazły swoje miejsce w ruchu spółdzielczym. W jego ramach podejmowały różne aktywności, przede wszystkim na niwie edukacyjnej i kultury. Członkinie Ligi wygłaszały odczyty, prowadziły kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe kobiet, zakładały zespoły artystyczne oraz organizowały wycieczki krajoznawcze.
Zjazd organizacyjny Ligi Kooperatystek w Polsce obradował 24 listopada 1935 r. w warszawskiej sali Towarzystwa Kooperatystów, pod przewodnictwem niezmordowanej aktywistki spółdzielczej dr Marii Orsetti. We współdziałaniu z Janiną Święcicką i Oleną Hauboldową paniom udało się połączyć działania różnych środowisk pracownic przemysłu spożywczego, rolniczo-handlowego, mieszkaniowego oraz rzemiosła. Przybyłe na Zjazd 123 delegatki terenowych kół i sekcji kobiecych z różnych branż oraz segmentów spółdzielczości nie miały wątpliwości, kogo wybrać na przewodniczącą tymczasowej Rady nowej organizacji. Została nią oczywiście dr Maria Orsetti.