Aktualności

Kilkunastoosobowa grupa seniorów ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” w Warszawie nie chciała czekać do Nocy Kooperatystów – Nocy Muzeów i już na dosłownie kilka dni przed tym wydarzeniem zostali oprowadzeni po należącym do Krajowej Rady Spółdzielczej Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce.

Kolejna, 107 już rocznica powstania Związku Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych (Z.R.S.S.) przypomina nam, że niemal od początku swojego powstania podczas zaborów ruch spółdzielczy miał swoje różne oblicza, co nie wykluczało ani współpracy pomiędzy spółdzielniami, ani procesów łączeniowych.

W #NocMuzeów2025 – Noc Kooperatystów Krajowa Rada Spółdzielcza zaprasza do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce, mieszczącego się w historycznym „Domu pod Orłami” przy ul. Jasnej 1 w Warszawie. Oprócz zwiedzania dla naszych Gości przewidzieliśmy dodatkowe atrakcje.

Rozpoczynamy cykl, w którym będziemy przypominać podstawowe zasady, na których opiera się spółdzielczość i według których funkcjonują spółdzielnie. Jedna z takich zasad jest równość głosów na walnym zgromadzeniu spółdzielni.

Dzień 14 kwietnia 1924 roku miał ogromne znaczenie dla wciąż kształtującej się Polski. Prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał tego właśnie dnia ustawę zmieniającą zdewaluowaną markę polskiej na złotego – na nową walutę nawiązującą do polskich zapasów złota rezerwowego, ratując w ten sposób pogrążającego się złotego oraz gospodarkę. Nie były to jedyne sukcesy tego prezydenta – spółdzielcy.

Ten jeden z najbardziej znanych polityków okresu międzywojennego całe życie był również spółdzielcą i nigdy nim nie przestał być – także po dobrowolnym ustąpieniu z prezydentury kraju w efekcie zamachu Józefa Piłsudskiego w maju 1926 roku.

8 kwietnia 2025 roku przypada 218 rocznica urodzin Karola Libelta, który przecierał drogi kooperatyzmowi w Wielkopolsce.

Do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej przybyła kolejna, silna, bo blisko dwudziestoosobowa grupa członków warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”.

Tym razem do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej zawitała grupa menadżerów ze Spółdzielni Piekarsko — Ciastkarskiej w Warszawie (SPC).

W zeszłym tygodniu mieliśmy w Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej odwiedziny dwóch grup zwiedzających. Pierwszą z nich byli młodzi ludzie ze Spółdzielni Uczniowskiej z Sercem w ZSCKR w Mieczysławowie.