Aktualności

Dzień 14 kwietnia 1924 roku miał ogromne znaczenie dla wciąż kształtującej się Polski. Prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał tego właśnie dnia ustawę zmieniającą zdewaluowaną markę polskiej na złotego – na nową walutę nawiązującą do polskich zapasów złota rezerwowego, ratując w ten sposób pogrążającego się złotego oraz gospodarkę. Nie były to jedyne sukcesy tego prezydenta – spółdzielcy.

Ten jeden z najbardziej znanych polityków okresu międzywojennego całe życie był również spółdzielcą i nigdy nim nie przestał być – także po dobrowolnym ustąpieniu z prezydentury kraju w efekcie zamachu Józefa Piłsudskiego w maju 2026 roku.

8 kwietnia 2025 roku przypada 218 rocznica urodzin Karola Libelta, który przecierał drogi kooperatyzmowi w Wielkopolsce.

Do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej przybyła kolejna, silna, bo blisko dwudziestoosobowa grupa członków warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”.

Tym razem do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej zawitała grupa menadżerów ze Spółdzielni Piekarsko — Ciastkarskiej w Warszawie (SPC).

W zeszłym tygodniu mieliśmy w Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej odwiedziny dwóch grup zwiedzających. Pierwszą z nich byli młodzi ludzie ze Spółdzielni Uczniowskiej z Sercem w ZSCKR w Mieczysławowie.

Już od 50 lat słupski bar Poranek serwuje włoską pizzę, co czyni go najstarszą pizzerią w Polsce. Miejsce to należy do Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem. Recepturę na pizzę przywiózł przed laty z Mediolanu do Słupska Tadeusz Szołdra, szef lokalnej gastronomii spółdzielczej.

Liga Kooperatystek w Polsce, powołana w 1935 roku w Warszawie, odegrała kluczową rolę w integracji kobiet ze strukturami spółdzielczymi, łącząc emancypację z praktycznym wsparciem gospodarstw domowych — przede wszystkim poprzez edukację w zakresie oszczędnego zarządzania i zdrowego żywienia. Ale panie z Ligii nie tylko tym się zajmowały.

Grupa uczniów ze Zespołu Szkoły Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku (lubelskie) przyjechała do Warszawy, by przede wszystkim zwiedzić nasze muzeum i dowiedzieć się jak najwięcej o tradycjach spółdzielczości rolnej na ziemiach polskich.

Cztery polskie podmioty, w tym jedna spółdzielnia ostatecznie porozumiały się ze sobą i zmierzają do połączenia się i stworzenia nowego przedsiębiorstwa, które stanie się istotnym „graczem” na rynku handlu detalicznego. PHU Topaz, SPS Handel, PGS oraz białostocka Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” złożyły już wniosek do UOKiK o zgodę na koncentrację. Połączenie przypomina o jednym z ważniejszych wydarzeń na rynku spożywców w Okresie Międzywojennym.