Inne miejsca
Na szczęście nasze Muzeum nie jest jedyną skarbnicą pamięci o historii spółdzielczości. Po całej Polsce, a także poza jej granicami, znajdują się najrozmaitsze pamiątki po spółdzielcach, w różny sposób wyeksponowane. Spółdzielcy na rozmaite sposoby są upamiętnieni. Wiele pamiątek po spółdzielcach znajduje się w rodzinnych zbiorach. Zapraszamy do dzielenie się wieściami o miejscach, a także domowymi pamiątkami (np. w postaci skanów zdjęć i dokumentów) po znanych i nieznanych spółdzielcach.
Wszystkie osoby i instytucje chcące podzielić się spółdzielczą historią zapraszamy do kontaktu:
„Sztuka spółdzielczości: historia i przyszłość”
Już w najbliższą sobotę 14 grudnia 2024 r. o godzinie 12, na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, odbędzie się ciekawe seminarium naukowe pod hasłem „Sztuka spółdzielczości: historia i przyszłość”. Zapraszamy w imieniu organizatorów!
Znaczenie spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego
Teodor Toeplitz był nie tylko jednym z głównych twórców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale też niezmordowanym działaczem na rzecz jakości mieszkalnictwa.
25 lat Centralnego Stowarzyszenia Spożywczego dla Śląska
W serwisie Polona znajduje się interesująca broszura, wydana z okazji ćwierćwiecza polskiej spółdzielni spożywców na Zaolziu.
Plakaty reklamowa Społem
Przepiękne, przedwojenne plakaty reklamowe Społem znajdują się w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Wzorowa wieś Lisków i jej twórca
Wsie o wyjątkowo wysokiej jakości życia, zorganizowane wokół spółdzielni, w okresie międzywojennym nazywano wzorcowymi. Bodaj najbardziej znaną i zarazem mającą największe osiągnięcia społeczne i gospodarcze był Lisków.
Życiorys Stanisława Dippla
Niech się niesie ten siostrzany śpiew
Hymn Spółdzielców inspiruje do dziś, nie tylko działaczy spółdzielczych.
Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa należy do najstarszych w kraju. Została założona prze niemieckich urzędników, lecz po odzyskaniu niepodległości uległa polonizacji.
120 lat Społem w Białymstoku
Społem w Białymstoku ma już 120 lat, z tej okazji zbudowało specjalną stronę internetową.
150 lat Społem
W 2019 roku obchodzimy półtorawieczny jubileusz spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich.