Na szczęście nasze Muzeum nie jest jedyną skarbnicą pamięci o historii spółdzielczości. Po całej Polsce, a także poza jej granicami, znajdują się najrozmaitsze pamiątki po spółdzielcach, w różny sposób wyeksponowane. Spółdzielcy na rozmaite sposoby są upamiętnieni. Wiele pamiątek po spółdzielcach znajduje się w rodzinnych zbiorach. Zapraszamy do dzielenie się wieściami o miejscach, a także domowymi pamiątkami (np. w postaci skanów zdjęć i dokumentów) po znanych i nieznanych spółdzielcach.

Wszystkie osoby i instytucje chcące podzielić się spółdzielczą historią zapraszamy do kontaktu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 504-268-206.

Teodor Toeplitz był nie tylko jednym z głównych twórców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale też niezmordowanym działaczem na rzecz jakości mieszkalnictwa.

Przepiękne, przedwojenne plakaty reklamowe Społem znajdują się w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wsie o wyjątkowo wysokiej jakości życia, zorganizowane wokół spółdzielni, w okresie międzywojennym nazywano wzorcowymi. Bodaj najbardziej znaną i zarazem mającą największe osiągnięcia społeczne i gospodarcze był Lisków.

Hymn Spółdzielców inspiruje do dziś, nie tylko działaczy spółdzielczych.

Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa należy do najstarszych w kraju. Została założona prze niemieckich urzędników, lecz po odzyskaniu niepodległości uległa polonizacji.

Społem w Białymstoku ma już 120 lat, z tej okazji zbudowało specjalną stronę internetową.

W 2019 roku obchodzimy półtorawieczny jubileusz spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich.

Dawne teksty spółdzielcze w portalu dokumentującym polską lewicę.

zapisz się do newslettera

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza 2019

Projekt i wykonanie