Na szczęście nasze Muzeum nie jest jedyną skarbnicą pamięci o historii spółdzielczości. Po całej Polsce, a także poza jej granicami, znajdują się najrozmaitsze pamiątki po spółdzielcach, w różny sposób wyeksponowane. Spółdzielcy na rozmaite sposoby są upamiętnieni. Wiele pamiątek po spółdzielcach znajduje się w rodzinnych zbiorach. Zapraszamy do dzielenie się wieściami o miejscach, a także domowymi pamiątkami (np. w postaci skanów zdjęć i dokumentów) po znanych i nieznanych spółdzielcach.

Wszystkie osoby i instytucje chcące podzielić się spółdzielczą historią zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teodor Toeplitz był nie tylko jednym z głównych twórców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale też niezmordowanym działaczem na rzecz jakości mieszkalnictwa.

Przepiękne, przedwojenne plakaty reklamowe Społem znajdują się w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wsie o wyjątkowo wysokiej jakości życia, zorganizowane wokół spółdzielni, w okresie międzywojennym nazywano wzorcowymi. Bodaj najbardziej znaną i zarazem mającą największe osiągnięcia społeczne i gospodarcze był Lisków.

Hymn Spółdzielców inspiruje do dziś, nie tylko działaczy spółdzielczych.

Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa należy do najstarszych w kraju. Została założona prze niemieckich urzędników, lecz po odzyskaniu niepodległości uległa polonizacji.

Społem w Białymstoku ma już 120 lat, z tej okazji zbudowało specjalną stronę internetową.

W 2019 roku obchodzimy półtorawieczny jubileusz spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich.

Dawne teksty spółdzielcze w portalu dokumentującym polską lewicę.

zapisz się do newslettera

ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

centrala: tel.: 22 59 64 300
sekretariat: tel.: 22 827 13 16, 22 596 45 00

archiwum: tel. 22 835 12 60, tel. kom. 536 281 663, archiwum@krs.com.pl

Archiwum udziela informacji telefonicznie pn.-pt., godz. 11:00-13:00.

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie