Majonez kieleckiej fabryki należącej do WSP „Społem” podbija nie tylko polski, ale także zagraniczne rynku. W zbliżającym się już wielkimi krokami 2025 roku firmie „stuknie” 105 lat istnienia.
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" (WSP „Społem”) rozbudowuje obecnie jeszcze swój kielecki zakład – nowa, wzniesiona kosztem ponad 60 milionów złotych hala ma mieć 8 tys. metrów kwadratowych – czytamy w „Fakcie”.
Od znających kielecki zakład można usłyszeć, że nie nadąża on już z produkcją. Przez ostatnie dziesięć WSP „Społem” zwiększyło eksport swoich towarów o ponad 220 procent, a tylko w 2023 r. sprzedaż za granicę wzrosła o 25 procent (rok do roku).
Prawie 105 lat tradycji!
Spółdzielcze Zakłady Wytwórcze w Kielcach zaczęły działalność jeszcze we wrześniu 1920 roku. Początkowo produkowano wyłącznie chemię gospodarczą, by z czasem zainstalować w fabryce taśmy do produkcji „spożywki”. Ocet i musztarda weszły na rynek 1932 roku. Potem miało miejsce jeszcze inne, ważne wydarzenie - w 1959 roku WSP „Społem”, jako pierwszy zakład w Polsce, zaczął produkować na przemysłową skalę majonez. Co ciekawe, jego recepturę opracowali polscy naukowcy, ale na bazie radzieckich wzorów.
Dziś oprócz różnych odmian „Majonezu Kieleckiego” fabryka produkuje m.in. ketchupy, chrzan i różne sosy oraz ocet.
Dość powiedzieć, że wyroby fabryki były zawsze dobrze postrzegane, jako wysokiej jakości, także w tzw. słusznie minionym okresie. Śmiało można stwierdzić , że kielecka spółdzielnia jest przykładem zdecydowanie udanej, efektywnie prowadzonej spółdzielczości pracy, potrafiącej czerpać to co najlepsze z długoletniej tradycji istnienia dla rozwoju w czasach już współczesnych.