VI Konferencja Przewodniczących Rad Okręgowych „Społem”, 1936

„Społem” PSS w Głogowie kończy w tym roku osiemdziesiąt lat. Jest to najstarsza instytucja handlowa w tym mieście i jednocześnie jedna z najlepszych Spółdzielni Spożywców w Polsce – czytamy w portalu głogów-naszemiasto.pl

Głogowskie „Społem” kończy w tym roku 80 lat i jak donosi portal, spółdzielnia nadal się rozwija.   

Od lat stabilny rozwój

Głogowskie „Społem” pierwszy swój sklep otworzyło 26 września 1945 roku przy ul. Słowiańskiej. Spółdzielnia rozwijała się bardzo szybko w latach 50. 20 wieku, otwierając w tym okresie w sumie 17 sklepów ogólnospożywczych, mięsnych, piekarniczych, odzieżowych oraz z gospodarstwem domowym. Uruchomiła m.in. kioski nabiałowe oraz warzywno-owocowe. Na początki lat 60. miała już 52 placówki, z ważniejszych doszły m.in. cztery piekarnie, rzeźnia z ubojem mięsa, Wytwórnia Wód Gazowanych, gospoda, Bar Mleczny przy Pl. 1000-lecia. Spółdzielcy przejęli także od Kolejowych Zakładów Gastronomicznych Restaurację Dworcową i powstał Bar Turystyczny przy Placu Jana z Głogowa (ten ostatni jednak już nie istnieje).

Nowe plany tej samej załogi

Dzisiejsza Społem PSS w Głogowie swoją podstawową działalność prowadzi w sześciu sklepach spożywczych, jednym przemysłowym oraz Zakładzie Piekarsko-Ciastkarskim. Na ten, jubileuszowy rok ma wiele planów, także inwestycyjnych i remontowych (szczegółów jeszcze nie ujawniono).

Obecnie „Społem” w Głogowie zatrudnia obecnie 121 osób i - co warte jest podkreślenia - aż 96 proc. pracowników ma umowy na czas nieokreślony, przy tym 10 proc. załogi stanowią osoby z około 40-letnim stażem pracy w spółdzielni.

Spółdzielnie spożywców „Społem” mogą poszczycić się tradycją sięgająca jeszcze początków XX wieku, potem okresu międzywojennego, gdy szczególnie szybko przyrastały w liczbie, łącząc się także w większe związki. Odegrały dużą i pozytywną rolę najpierw przy przygotowaniach aprowizacji ludności i wojska w 1939 roku, a potem przy tworzeniu zaplecza dla działalności konspiracyjnej i edukacyjnej w okresie okupacji hitlerowskiej.

Pierwszym prezesem Stowarzyszenia Spożywców „Społem” był Stanisław Wojciechowski, a kolejnym - Marian Rapacki. Bardzo aktywnie działał w nim Romuald Mielczarski.    

Stanisław Wojciechowski

 

Romuald Mielczarski

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie