W najnowszym wydaniu magazynu „Bank Spółdzielczy” Spółdzielczej Grupy Bankowej sporo miejsca poświęcono tak zwanej zielonej transformacji, która w coraz większym stopniu interesuje środowisko spółdzielców bankowych. W ramach tego procesu mieści się „modny” trend nazywany ESG (skrót od Environmental (środowiskowy), Social (społeczny) oraz Governance (ład korporacyjny). Czy ma on coś wspólnego z ekonomią społeczną?
ESG jest trendem popularyzowanym przez Unię Europejską, zespołem norm, których przedsiębiorstwa powinny przestrzegać by sprzyjać ochronie środowiska (Environmental), tworzyć przyjazne, tzw. zrównoważone miejsca pracy wykazując przy tym tzw. wrażliwość społeczną (Social), a także działać zgodnie z ładem korporacyjnym (Governance).
Co ma to jednak wspólnego ze spółdzielczością bankową? Odpowiedzi na to pytanie szuka w magazynie „Bank Spółdzielczy” Krzysztof Swoboda (artykuł pt. „ESG w praktyce bankowej”). Pisze on m.in., że spółdzielcze „banki, które chcą przyciągnąć klientów i inwestorów, muszą pokazać, że dbają o środowisko. I nie chodzi tutaj o segregowanie śmieci w biurze – jakkolwiek ważna czynność by to nie była – ale przede wszystkim o odpowiedzialne inwestowanie”.
Jednak „ekonomia społeczna” jest pojęciem znacznie starszym od ESG. To prawda, że koncentruje się ona również na tworzeniu wartości społecznej i zrównoważonym rozwoju, jednak nie należy jej postrzegać w taki sposób, ze jest ona tylko elementem ESG. Jest dokładnie odwrotnie – to ESG należy do sfery ekonomii społecznej, której to zasady przyświecały historycznie wielu spółdzielniom. Podmioty spółdzielcze, których działanie było czy jest realnie oparte o elementy ekonomii społecznej, śmiało mogą istnieć i dalej się rozwijać nie stosując zasad zawartych w ESG.
O tzw. zielonej transformacji i ESG w najnowszym wydaniu magazynu „Bank Spółdzielczy” do ściągnięcia tu: https://www.sgb.pl/grupa-sgb/magazyn-bank-spoldzielczy/