W zeszłym tygodniu mieliśmy w Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej odwiedziny dwóch grup zwiedzających. Pierwszą z nich byli młodzi ludzie ze Spółdzielni Uczniowskiej z Sercem w ZSCKR w Mieczysławowie.
Do naszego Muzeum zawitała młodzież należąca do Spółdzielni Uczniowskiej z Sercem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie (gmina Krzyżanów, powiat kutnowski).
Wycieczkę prowadziła Agnieszka Ryczkowska — opiekun Spółdzielni Uczniowskiej z Sercem.
Oczywiście uczniów najbardziej zainteresowała historia spółdzielczości uczniowskiej. Dowiedzieli się, skąd wzięła się idea tworzenia spółdzielni uczniowskich, gdzie powstały pierwsze z nich (oraz kolejne) oraz czym się zajmowały. Okazało się też, że nie było im obce także pojęcie „pracy społecznej”.
Uczniów interesowało m.in. spółdzielcze pojęcia zysku (rozumiane jako „nadwyżka bilansowa”) – inne, niż w spółkach prawa handlowego.
Uwagę przykuwały również wątki dotyczące systematycznego oszczędzania. Młodzi spółdzielcy dowiedzieli się między innymi, jakie spółdzielczość oferowała sposoby oszczędzania w przeszłości oraz jakie to miało bardzo wymierne walory.