Budowę przetwórni owocowo-warzywnej w Dwikozach rozpoczęto w 1937 r. Rok później przetwórnia rozpoczęła produkcję. Zdjęcie prawdopodobnie z 1938 r.

 

Za pośrednictwem naszego profilu w portalu Facebook, pan Stanisław Malarz przesłał nam następującą informację dotyczącą niniejszego zdjęcia:

zdjęcie wykonane tuż przed wybuchem II w. ś. lub w jej trakcie, bowiem przetwórnia owoców prowadziła działalność prawie do końca działań wojennych. widoczny na zdjęciu samochód wskazywałby na tę drugą opcję. główny budynek to hala w której produkowano marmoladę; prawdopodobnie dżemy i "płynny owoc" nazywany też surówką. niskie budynki przed halą to wiaty gdzie składowano surowiec do przerobu. w niskim budynku po prawej stronie był magazyn wyrobów gotowych. pomiędzy halą a magazynem były tory bocznicy kolejowej. na prawo od magazynu, niewidoczna na zdjęciu, funkcjonowała ciepłownia która wytwarzała parę potrzebną do procesów technologicznych i ogrzewania pomieszczeń. uchwycony na zdjęciu parowóz jedzie po torach trakcji Skarżysko- Rozwadów. bocznica brała początek na niewidocznej stacji kolejowej po lewej stronie zdjęcia. na własne potrzeby zakład posiadał, niewielkich rozmiarów "maszynkę parową" zdjęcie wykonano ze zbocza wzgórza po zachodniej stronie fabryki. z widokiem w stronę Wisły. widoczna przed ogrodzeniem droga dziś jest oznaczona numerem 777 relacji Maruszów-Sandomierz.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie