Szkolenia, szkolenia, kursy.. Od samego początku istnienia spółdzielczych, zorganizowanych form działania jedną z bardziej charakterystycznych rzeczy dla kooperatyzmu było ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników spółdzielni czy związków spółdzielczych.

W zbiorach Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce znajduje się m.in. wiele zdjęć ukazujących zazwyczaj kursantów, miejsce przeprowadzenia kursu i oczywiście datę, pod którą się odbył. Działalność edukacyjną, z biegiem lat oraz krzepnięcia instytucji coraz szerszą i bogatszą, wspierało mocno powstałe jeszcze w 1906 roku Towarzystwo Kooperatystów.

W latach międzywojennych rozwój ruchu spółdzielczego w Polsce był ściśle związany z edukacją i propagowaniem zasad spółdzielczych. Kursy i szkolenia były prowadzone w różnych formach oraz różnymi metodami iw rozmaitych obiektach (nie tylko w obiektach szkoleniowych własnych), bywało, że i na łonie natury. Istotną rolę odgrywał tm.in. Związek Spółdzielni Spożywców RP („Społem”), który prowadził bardzo intensywną działalność szkoleniową i społeczno-wychowawczą. Bywały także szkolenia i kursy „międzyspółdzielniane”, oparte o dobrą współpracę ze sobą różnych spółdzielni.

Na zdjęciach widzimy kursantów zapewne tego samego kursu, który odbył się w Częstochowie w 1935 roku. Takich kursów było wiele; tu mamy do czynienia z kursem spółdzielczej księgowości. Przeważają panowie – pań w spółdzielczości II RP była zdecydowana mniejszość, na wysokich stanowiskach w księgowości – zwłaszcza.  

 

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie