Zakład Przemysłu Owocowo-Warzywnego "DWIKOZY" był przetwórnią owocowo-warzywną wybudowaną w 1938 roku przez Związek Spółdzielni Spożywców "SPOŁEM". Stanowił on ważny element programu Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), którego celem było pobudzenie rozwoju przemysłu w Polsce tuż przed wybuchem II Wojny Światowej.
Zakład przetwórstwa owocowego w Tymbarku, o którym niedawno pisaliśmy w kontekście przedstawienia sylwetki Józefa Marka, wybitnego spółdzielcy z Podhala, nie był jedyną przetwórnią założoną przez spółdzielców. Ważnym zakładem, o znaczeniu natenczas strategicznym, bo będącym elementem Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), była przetwórnia w Dwikozach (województwo świętokrzyskie). Budowę rozpoczęto w 1937 roku a ukończono rok później.
O czym warto pamiętać to fakt, że zakład powstał i funkcjonował jako spółdzielnia. Produkował marmolady, dżemy, sok jabłkowy oraz przecier pomidorowy. Z biegiem lat poszerzył swoją działalność, stając się znaczącym producentem i eksporterem przetworów owocowych i warzywnych. W ciągu swojej historii firma zainwestowała znaczne środki w nowoczesne technologie, co pozwoliło jej na zwiększenie wydajności oraz jakości oferowanych produktów.
„Dwikozy” przetrwały II Wojnę Światową jeszcze jako spółdzielnia, by w 1956 roku zostać przekształcone w przedsiębiorstwo państwowe a już po tzw. transformacji ustrojowej, w 1995 roku, w spółkę akcyjną z udziałem jednego z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Pomimo trudności zakład nadal działa.