Życie Piotra Dudka z Kocka (powiat łukowski), spółdzielcy niemal „od zawsze”, śmiało mogłoby posłużyć do napisania scenariusza filmowego. Tyle było w nim dramatycznych momentów oraz podejmowanych z innymi mieszkańcami Kocka i okolic działań na rzecz rozwoju lokalnego rolnictwa.
Chociaż imię i nazwisko „Piotr Dudek” nie należą do nietypowych, w Kocku i okolicach była to persona dobrze znana. Urodzony 21 sierpnia 1894 roku Piotr Dudek angażował się w każdą, podejmowaną w jego okolicach, inicjatywę spółdzielczą. Mając zaledwie 17 lat, był już szczególnie aktywnym członkiem Kółka rolniczego im. S. Staszica w Woli Skromowskiej.
W latach 20. XX wieku zajmował stanowisko m.in. rachmistrza w Spółdzielni Mleczarskiej W Starej Wsi koło Radzynia Podlaskiego. Zakładał potem inne jeszcze kółko rolnicze na Lubelszczyźnie. Był też przez kilka lat magazynierem zatrudnionym przez Związek Spółdzielni Mleczarskiej i Jajczarskiej w Białymstoku, a także działał w Lubelskim Związku zbytu bydła i trzody chlewnej. Można go znaleźć również pośród organizatorów Kasy Stefczyka w Kocku, o czym pisaliśmy na naszej stronie internetowej tutaj.
Lekarz wojskowy u bolszewików
Najbardziej niezwykły jest jednak przebieg służby wojskowej Piotra Dudka. Okazuje się, ze brał udział w Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, a następnie „umacnianiu władzy radzieckiej w okresie od 1917 do 1922 roku”, uczestnicząc m.in. w słynnym szturmie na Kreml. Potem razem z Czerwoną Armią przeszedł wszystkie fronty wojny domowej przeciwko kontrrewolucjonistom generałów Kołczaka, następnie Wrangla i Denikina.
Tu należy wziąć pod uwagę dwa fakty: pierwszy, że zarówno w armii carskiej, jak i bolszewickiej służyło wielu Polaków (i nie było w tym wówczas nic nadzwyczajnego, po prostu byli werbowani) oraz drugi, że rewolucyjny szlak bojowy Piotr Dudek przeszedł…w charakterze felczera. Potem leczył chorych i opatrywał rannych jeszcze w czasie słynnej ofensywy w 1939 roku Armii Kleeberga pod Kockiem i podczas Okupacji w lesie, służąc w Batalionach Chłopskich.
Trudno dziś powiedzieć, jak dalece „rewolucyjna” przeszłość Piotra Dudka przeszkadzała, a jak dalece pomagała mu w wieloletniej pracy jako spółdzielcy.. Wiemy o nim jeszcze, że w Okresie Międzywojennym Polsce działał w opozycyjnej wobec sanacji „PSL-Wyzwolenie”, a po Wojnie był członkiem ZSL. Według opracowania Dariusza Magiery pt. „Kock w latach stalinizmu 1948-1956”, Piotra Dudka znajdujemy w końcu 1949 roku w składzie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Kocka (z ramienia ZSL).
.