W 1934 roku w Londynie doszło do spotkania trzech znaczących postaci polskiego życia publicznego okresu międzywojennego: Stanisława Thugutta, Mariana Rapackiego oraz generała brygady Stefana Pasławskiego. O czym mogli rozmawiać?
Niestety, ale wygląda na to, że nie zachowała się agenda tego spotkania. Być może miało ono charakter nieformalny lub półformalny? Jednak silne zaangażowanie Stanisława Thugutta i Mariana Rapackiego w rozwój kooperatyzmu, a także liczne publikacje Thugutta w tym samym roku (przede wszystkim „Spółdzielczość: zarys ideologii”), sugerują, że panowie mogli omawiać strategie dalszego rozwoju spółdzielczości, jej barwy i aspekty ideologiczne w Polsce oraz potencjalną współpracę międzynarodową ze spółdzielcami z innych krajów.
Z kolei obecność gen. Stefana Pasławskiego mogła wskazywać na szersze zainteresowanie polityczne lub administracyjne rolą i rozwojem spółdzielni w Polsce, zwłaszcza w kontekście jego nadchodzącej nominacji na stanowisko wojewody.
Najprawdopodobniej zarówno Marian Rapacki jak i Stanisław Thugutt uczestniczyli w tym czasie w XIV Kongresie Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, który odbył się w dniach 4-7 września 1934 roku w Londynie. Z kolei generał brygady Stefan Pasławski pełnił funkcję dowódcy Okręgu Korpusu VIII w Toruniu już tylko do 30 września 1934 roku, a bezpośrednio po tym, 29 września 1934 roku, został mianowany wojewodą białostockim. Spotykający się z nim (przy okazji obecności na Kongresie) spółdzielcy mogli o tym wiedzieć i mieć to na szczególnej uwadze.