Dzień 14 kwietnia 1924 roku miał ogromne znaczenie dla wciąż kształtującej się Polski. Prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał tego właśnie dnia ustawę zmieniającą zdewaluowaną markę polskiej na złotego – na nową walutę nawiązującą do polskich zapasów złota rezerwowego, ratując w ten sposób pogrążającego się złotego oraz gospodarkę. Nie były to jedyne sukcesy tego prezydenta – spółdzielcy.
Reforma walutowa, której autorem był Władysław Grabski, a swoim podpisem pozwolił wejść jej w życie Stanisław Wojciechowski, uspokoiła inflację, rynki finansowe i wpłynęła stabilizująco na gospodarkę. Podpis Stanisława Wojciechowskiego pod stabilizującą kraj reformą min. Władysława Grabskiego uratował siłę złotego, zażegnując hiperinflacyjny kryzys.
Negocjacje polityczne: niezbyt udane
W początkach swojej kariery politycznej Wojciechowski, jako członek PPS, próbował zjednoczyć PPS z Ligą Narodową. Rozmowy z Romanem Dmowskim nie przyniosły trwałych rezultatów. W grudniu 1918 roku próbował mediacji między Józefem Piłsudskim a obozem narodowym, lecz nie udało mu się trwale złagodzić napięć między lewicą a endecją. Podobnie nie uchronił rządu Witosa podczas przewrotu majowego w 1926 roku, co skutkowało jego rezygnacją z urzędu prezydenta.
Dla spółdzielczej jedności: z dobrymi efektami
Dużo lepsze efekty przynosiły koncyliarystyczne uzdolnienia Wojciechowskiego — zwłaszcza podczas rozmów z nie zawsze zgadzającymi się ze sobą spółdzielcami Jako prezydent starał się również budować państwo oparte na współpracy różnych grup etnicznych zamieszkujących Polskę. W tym kontekście podejmował działania mające na celu integrację mniejszości narodowych i spółdzielczych, takich jak Ukraińcy (z nieco lepszym skutkiem) czy Żydzi (z gorszym nieco efektem), ale i na tym polu miał pewne sukcesy.
Ku zjednoczeniu ruchu spółdzielczego
Podobnie do udanych należą jego negocjacje, prowadzone w charakterze negocjatora "neutralnego” politycznie z założenia związku „Społem” - z Robotniczym Związkiem Stowarzyszeń Spółdzielczych (R.Z.S.S. - https://krs.org.pl/muzeum/ksiazki/2254-zwiazek-robotniczych-stowarzyszen-spoldzielczych) być może przyczyniając się znacząco do późniejszego zjednoczenia ruchu spółdzielczego w 1925 roku (o czym zawsze marzył przyjaciel Wojciechowskiego, Romuald Mielczarski, wielki kooperatysta i współzałożyciel „Społem”.
Więcej o postaci Stanisława Wojciechowskiego i bardziej o nim jako o spółdzielczy czytaj tutaj