Także w ciemnych czasach okupacji niemieckiej spółdzielcy stanęli na wysokości zadania. Hitlerowskiemu agresorowi stawili opór na wiele różnych sposobów. Niemcy, wiedząc o tym dobrze, że spółdzielczość w Polsce jest „oddolnie” i bardzo dobrze zorganizowana i jako taka może stanowić zagrożenie dla ich aparatu opresji, zabronili szybko po wkroczeniu do Polski działalności spółdzielni. Wyjątek stanowiło Generalne Gubernatorstwo. W jego obszarze spółdzielnie mogły działać, ale pod czujnym okiem niemieckich komisarzy. Chodziło o to, by odstawiano kontyngenty na rzecz III Rzeszy.

Sposoby walki

Chociaż spółdzielcy nieco rzadziej walczyli z bronią w ręku (chociaż i to się zdarzało, wielu należało do konspiracji lub było w lesie w Batalionach Chłopskich czy AK!), sposobów na wystrychnięcie Niemca na dudka było kilka. Wiele spółdzielni ukrywało zapasy, z których dożywiano leśne oddziały, w miastach zaś część produktów spożywczych przeznaczano na pomoc intelektualistom. Wiele spółdzielni prowadziło podwójną księgowość – jedna oficjalną, „dla Niemca” i drugą – prawdziwą. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach należące do spółdzielni pomieszczenia służyły konspiracyjnym spotkaniom koordynującym opór przeciwko okupantowi. W innych ukrywano żydów. Ludzi Podziemia zaopatrywano także w fikcyjne legitymacje członkowskie, co pozwalało im unikać łapanek i przesłuchań. Organizowano także tajne nauczanie.

Opór przeciwko hitlerowcom organizowało nie tylko "Społem". 

Ze strukturami konspiracyjnymi współpracowali tacy wielcy spółdzielcy jak Marian Rapacki, Stanisław Dippel  czy Paweł Chadaj. Swoją odwagę i patriotyzm tysiące, nierzadko anonimowych lub mniej znanych spółdzielców, przypłaciło ciężkimi więzieniami, zesłaniem do obozów koncentracyjnych i śmiercią.

Cześć ich pamięci!    

Na zdjęciu tytułowym tablica pamiątkowa ku czci osób pomordowanych w czasie II Wojny Światowej – tu pracowników przede wszystkim spółdzielczości ogrodniczej. Tablica została wystawiona w Ośrodku Szkolenia Kadr Spółdzielczych w Teresinie    

 

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

2 maja 2025 r. - NIECZYNNE

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie