Zygmunt Chmielewski (1873-1939) był jedną z kluczowych postaci spółdzielczości rolniczej i jego zasługi na tym polu są nie do przecenienia. Przyczynił się do powstania ponad 20 mleczarskich na ziemiach polskich, co uczyniło go jednym z prekursorów tego segmentu działalności spółdzielczej.
W 1929 r. Chmielewski założył Państwową Szkołę Spółdzielczości Rolniczej w Nałęczowie i został oczywiście jej pierwszym dyrektorem. Szkoła była – jak sam ją nazywał – jego „ukochanym dzieckiem”. Mógł prowadzić wychowanie młodzieży w duchu współpracy, altruizmu i służby Polsce. Opracowane przez niego zasady wychowania spółdzielczego podkreślały niezbędność niesienia sobie wzajemnie pomocy, znaczenie braterstwa pomiędzy ludźmi, a także zalety dyscypliny (przede wszystkim punktualności i obowiązkowości).
Więcej o postaci Z. Chmielewskiego przeczytasz tutaj.
Na zdjęciu pochodzącym z naszych zasobów muzealnych Chmielewski odpoczywa przed swoją ukochaną szkołą, wraz ze swoim ulubionym pieskiem (niestety imienia nie doszukaliśmy się jeszcze).
W muzealnych i bibliotecznych zbiorach posiadamy różne, związane z nim pamiątki, które zaprezentujemy podczas zbliżającej się jego rocznicy śmierci.