Ksiądz Stanisław Adamski był jednym z najważniejszych patronów Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych, kontynuując dzieło swoich poprzedników, księży Augustyna Szamarzewskiego i Piotra Wawrzyniaka. W swoich publikacjach promował także organizowanie działalności tzw. „Rolników”.
Po śmierci ks. Wawrzyniaka w 1910 roku Adamski został wybrany na patrona Związku i pełnił tę funkcję do 1926 roku. W okresie jego patronatu powstawały także tzw. „Rolniki” – spółdzielnie rolniczo-handlowe, które miały za zadanie wspierać rolników poprzez zaopatrywanie ich w środki produkcji, ułatwianie zbytu płodów rolnych oraz propagowanie nowoczesnych metod gospodarowania. „Rolniki” pełniły ważną funkcję integracyjną i edukacyjną na wsi, przyczyniając się do rozwoju polskiej spółdzielczości i podnoszenia poziomu życia na obszarach wiejskich. Ksiądz Adamski aktywnie promował „Rolniki” - swoich pismach i przemówieniach podkreślał ich duże znaczenie jako instrumentu wspólnotowego działania, który pomagał rolnikom w zaopatrzeniu w środki produkcji oraz w organizacji sprzedaży płodów rolnych.
Jedna z takich publikacji księdza Adamskiego o „Rolnikach”, referat wydany nakładem poznańskiej Drukarni "Poradnika Gospodarskiego"w Poznaniu, w 1922 roku, jest do ściągnięcia tutaj.