Najlepsze efekty można osiągać, ściśle ze sobą współpracując, a przy tym mając satysfakcję z tworzenia konkretnych rzeczy, czy wartości – tego rodzaju dewiza przyświecała w działaniu wielu kooperatystom, czyli spółdzielcom. Jedną z ważniejszych postaci, która dała ideowe podwaliny dla ruchu spółdzielczego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, był Edward Abramowski. W swoich publikacjach formułował on także inspirujące do dziś myśli o pracy.

Edward Abramowski (1868-1918) był polskim filozofem, socjologiem, psychologiem i jednym z luminarzy kooperatyzmu (dziś nazywanego spółdzielczością). Jest postacią obecnie nieco zapomnianą. A szkoda, bo promował on bardzo sensowną etykę pracy. Po pierwsze skupia się ona na byciu, a nie na posiadaniu. Już wówczas kooperatyści wiedzieli, że największym aktywem każdej firmy są ludzie. Po drugie i ostatnie: niemal we wszystkich swoich publikacjach (nasza biblioteka przy muzealna posiada kilka z nich) Abramowski podkreśla, że wykonywana praca powinna być postrzegana jako akt twórczy i wspólnotowy.

Warto poznać przynajmniej główne myśli tego kooperatysty. Chociaż, delikatnie mówiąc, skłaniał się on ku socjalizmowi, a nawet współtworzył Polską Partię Socjalistyczną, jego przekonania na temat sposobu organizacji pracy i – co więcej – metody na upowszechnienie jej w firmach i instytucjach, mogą pozostawać aktualne do dziś.

 

Tu więcej o Edwardzie Abramowskim

 

 

 

 

 

   

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie