Jedną z pierwszych inicjatyw nowego Ministerstwa ds. Spółdzielczości w Indiach było uruchomienie w sierpniu wspólnie z Krajowym Związkiem Spółdzielczym Indii (NCUI) „Spółdzielczego Haatu” w Nowym Delhi. Słowem haat określa się na subkontynencie indyjskim wiejskie, tradycyjne targowiska na świeżym powietrzu, organizowane regularnie w określone dni, dające nie tylko możliwość handlu, ale będące miejscami spotkań bliższych i dalszych społeczności.

Wokół haatów powstawały nieraz wiejskie osady, które stopniowo rozrastały się w całe miasta. „Spółdzielczy Haat” w miasto raczej się nie rozrośnie, gdyż sam znajduje się w ogromnej metropolii jaką jest stolica Indii. Przyciągnie natomiast z pewnością wielu mieszkańców Delhi oferując lokalne i etniczne produkty tzw. Spółdzielczych Grup Samopomocy i spółdzielni z różnych części kraju.

O ile bowiem wielkie indyjskie spółdzielnie, należące do światowej czołówki, jak produkujące i rozprowadzające nawozy sztuczne IFFCO i KRBHCO, mleczarska AMUL czy prowadząca lokale gastronomiczne Indian Coffee House są dobrze znane i mają ugruntowaną pozycję na krajowym, a nawet międzynarodowym rynku, to małe lokalne spółdzielnie mają ogromne problemy z dotarciem do potencjalnych klientów. Szansa dla nich właśnie ma być „Spółdzielczy Haat”. Rzemieślnicy i rolnicy – członkowie spółdzielni, których przyjazd do stolicy i pobyt wspierane są przez Ministerstwo i NCUI – mogą eksponować i sprzedawać swoje wyroby przez dwa tygodnie, po czym wymienieni zostaną przez kolejnych spółdzielców.

Haat otwarty jest codziennie, a w jego pierwszej edycji stoiska swoje prezentowały spółdzielnie z regionów Assam, Manipur, Odisha, Goa, Karnataka, Gujarat, Madhya Pradesh i Uttar Pradesh. Wielu odwiedzających, jak podkreślają, pojawiło się tu nie tylko, żeby „poznać i kupić bardzo unikalne i oryginalne produkty z wiejskich Indii (…), ale i zachęcić tych, którzy przybyli do stolicy z odległych miejsc z wielkimi nadziejami i aspiracjami. Jest to nasz moralny obowiązek, aby wspierać ich w ich unikalnym przedsięwzięciu spółdzielczym”.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie