Posłanie Międzynarodowego Związku Spółdzielczego
79. Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości MZS
7. Międzynarodowy Dzień Spółdzielni ONZ
7 lipca 2001 r.


Korzyści ze spółdzielczości w Trzecim Milenium


Wartości, zasady, etyka i kompetencja w działalności gospodarczej stanowią płynące ze spółdzielni korzyści dla członków i dla społeczności, w których spółdzielnie te działają. W spółdzielniach to ludzie są na pierwszym miejscu – są one własnością członków, są przez nich zarządzane według demokratycznych zasad są wreszcie konkurencyjnymi przedsiębiorstwami co najmniej równie efektywnymi w swojej działalności gospodarczej i w wykorzystaniu kapitału jak inne przedsiębiorstwa na rynku. Zarazem ich siłą napędową nie jest zysk, lecz raczej potrzeby. Te istotne różnice w stosunku do tradycyjnych przedsiębiorstw stanowić będą o ich konkurencyjności i powodzeniu w nowym Milenium.

Elastyczność jest jedną z największych przewag spółdzielczej formy przedsiębiorstwa. U progu nowego Milenium wiemy jak wiele wyzwań nas czeka, wiemy jednak również, iż wyzwania te stanowić będą zarazem ogromna szansę dla spółdzielni, aby zaspokoić wciąż zmieniające się potrzeby ludzi, którzy muszą szybko adaptować się do trudnych często warunków ekonomicznych, społecznych i kulturalnych. Mimo coraz twardszych warunków rynku, spółdzielnie wciąż pozostają mocnymi graczami w narodowych – i również w coraz większym stopniu ponadnarodowych – gospodarkach. Efekty globalizacji poddały model spółdzielczy testowi i tu znowu okazuje się, że ludzie nadal wybierają spółdzielnie, aby do nich właśnie kierować swoje potrzeby. I rzeczywiście w coraz większym stopniu ludzie zakładają nowe przedsiębiorstwa spółdzielcze na takich obszarach jak opieka socjalna czy technika informatyczna. Kobiety i młodzież również wybierają formę spółdzielczą, aby tworzyć przedsiębiorstwa, w których mogą określić swoje reguły gry, ustanowić swoje własne priorytety i uczestniczyć w kulturze przedsiębiorczości która przedkłada ludzi nad zysk. W ten sposób spółdzielnie tworzą nowe miejsca pracy i nowe szanse.

Zwycięzcami są tu przy tym nie tylko członkowie. Korzyści ze spółdzielni rozciągają się również na użytkowników spółdzielni a także na społeczności, w których one działają. Wcielając w życie swe wartości i etykę, spółdzielnie ustanawiają standardy dla przemysłu. Z tego właśnie powodu w niektórych krajach spółdzielnie postrzegane są jako bardziej wiarygodne niż tradycyjne firmy i korporacje. W innych krajach spółdzielnie są postrzegane jako liderzy w promowaniu zdrowej i bezpiecznej żywności, w ochronie środowiska przyrodniczego i w zapewnieniu pracy w przyzwoitych warunkach. W jeszcze innych spółdzielnie budują pokojowo żyjące społeczeństwa wspierając wzajemne zrozumienie i współpracę pomiędzy ludźmi o różnych zapleczach kulturowych i różnych poziomach dochodów.

Ważne jest jednak, aby podkreślić, że spółdzielnie nie są instrumentami polityki publicznej. Jeżeli mają odnieść sukces, wymagają od rządów stworzenia sprzyjającego środowiska, w którym mogłyby się rozwijać i wzrastać jako autonomiczne jednostki. Ważne działania podjęte przez Międzynarodowe Biuro Pracy i Organizację Narodów Zjednoczonych, we współpracy z Międzynarodowym Związkiem Spółdzielczym, stworzenia wzorca ram politycznych, w których określona by została rola państwa wobec spółdzielni, wymagają dalszej uwagi zarówno ze strony spółdzielni jak i rządów.

Przeszło 760 milionów ludzi wybrało korzyści płynące ze spółdzielczości. Udowodnili oni, że spółdzielcza forma organizacji może polepszyć ich życie w sposób, który umożliwi im samym określić jak ich potrzeby mogą być najlepiej zaspokojone przez przedsiębiorstwo inne niż wszystkie.

Krótko mówiąc spółdzielcza przewaga polega na polepszaniu życia ludzi wszędzie na świecie.

MZS nawołuje swoich członków do wspierania tych przewag poprzez coraz lepszą służbę na rzecz swych członków; do promowania, wykorzystania i popierania nowej nazwy domeny internetowej „.coop” aby wykazać swą spółdzielczą odmienność oraz otworzyć i umocnić dialog ze swoimi rządami by polityka tych ostatnich umożliwiła spółdzielniom kwitnący rozwój.

zapisz się do newslettera

 

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

   
 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00-13:00.

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie