Posłanie Międzynarodowego Związku Spółdzielczego
81. Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości MZS 
9. Międzynarodowy Dzień Spółdzielczy ONZ 
5 lipca 2003 r.

Spółdzielnie czynią rozwój faktem!
Wkład spółdzielni w Milenijne Cele Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych


Miliony ludzi na całym świecie wybrały spółdzielczy model przedsiębiorczości by umożliwić sobie osiągnięcie swoich osobistych celów rozwoju i celów rozwoju swoich społeczności. Spółdzielnie tworzą i utrzymują zatrudnienie zapewniając ludziom dochód; są odpowiedzialne za produkcję bezpiecznej i dobrej jakości żywności oraz usług i zaopatrzenie w nie swoich członków, jak również społeczności, w których działają. Dzięki realizacji w praktyce Zasad Spółdzielczych i swego etosu promują solidarność i tolerancję, zaś jako „szkoły demokracji” promują prawa każdej jednostki – kobiet i mężczyzn. Spółdzielnie są świadome społecznie reagując na potrzeby swoich członków, czy jest to alfabetyzacja bądź szkolenia techniczne, czy podejmowanie działań przeciwko pandemii HIV-AIDS. Poprzez swoją różnorodną działalność spółdzielnie są w wielu krajach znaczącymi podmiotami w gospodarkach narodowych, urzeczywistniając w ten sposób nie tylko rozwój osobisty jednostek, lecz również przyczyniając się do dobrobytu całej ludności na szczeblu ogólnokrajowym.

Mimo to wiele osób wciąż nie docenia zakresu i rozmiarów ruchu spółdzielczego i tego, jak wpływa on na gospodarki narodowe i ogół społeczeństwa. 760 milionów ludzi na całym świecie jest członkami spółdzielni. W Kenii 20% ludności jest członkami różnych spółdzielni, podczas gdy w Argentynie odsetek ten wynosi 29%, 33% w Norwegii, 40% w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Spółdzielnie zapewniają również ponad 100 milionów miejsc pracy na całym świecie, a w niektórych krajach i obszarach należą do największych pracodawców, jak na przykład w Kolumbii, gdzie ogólnokrajowa spółdzielnia zdrowia jest drugim jeśli chodzi o wielkość pracodawcą w skali całego kraju. Są również liderami w swoich sektorach, na przykład w Beninie federacja spółdzielni oszczędnościowo-kredytowych udzieliła rolnikom w 2002 roku pożyczek w wysokości 16 milionów dolarów USA, zaś w Kuwejcie spółdzielnie odpowiedzialne są za 80% obrotów w handlu detalicznym. Nawet w krajach o niewystarczających zasobach spółdzielnie przyczyniają się do budowy swoich społeczności, czego przykładem mogą być trwałe inwestycje poniesione na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez spółdzielnie, które zainwestowały w 2002 roku 26 milionów dolarów USA w zakładanie szkół, budowę dróg wiejskich i tworzenie ośrodków macierzyństwa.

Spółdzielnie sprawiają, że dla milionów ludzi rozwój staje się rzeczywistością, lecz w dzisiejszym świecie, gdzie bieda i głód wciąż dotykają miliardy, nadal istnieje przestrzeń na znaczący rozwój spółdzielczości, aby umożliwić ludziom wydobycie się z biedy. Ruch Spółdzielczy wnosi swoje wsparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zobowiązała się uczynić świat miejscem lepszym dla wszystkich, ustanawiając określone czasowo cele zwalczenia ubóstwa, głodu, chorób, w tym HIV-AIDS, analfabetyzmu, degradacji środowiska i dyskryminacji kobiet. Cele te – Milenijne Cele Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych – zobowiązują rządy i społeczność międzynarodową do zmniejszenia o połowę liczbę ludności żyjącej w skrajnej nędzy; do zapewnienia by wszystkie dzieci – zarówno dziewczęta, jak i chłopcy – otrzymały pełne podstawowe wykształcenie; do zatrzymania rozprzestrzeniania się HIV-AIDS i do oferowania wszystkim młodym ludziom szansy godnej pracy.

MZS jako organizacja przedstawicielska spółdzielni, dotąd zbyt koncentrując się na ogólnych zagadnieniach rozwoju demokratycznego, społecznego i ekonomicznego, wskaże na swoim Zgromadzeniu Ogólnym konkretne przykłady najlepszych doświadczeń jak spółdzielnie czynią rozwój faktem. Rozpocznie również Kampanię przeciwko Biedzie i Głodowi by promować spółdzielczy model przedsiębiorstwa jako narzędzie pomagania ludziom, aby mogli oni pomóc sobie samym. Spółdzielnie na całym świecie mogą dodać swoje doświadczenia i aktywność do długiej już listy swoich działań,  którymi przyczyniają się do Milenijnych Celów Rozwoju ONZ, obchodząc ten Międzynarodowy Dzień i dzieląc się wiedzą i najlepszymi doświadczeniami, szukając partnerów do kontynuowania swoich działań i do doprowadzenia do tego, by wszyscy ludzie mieli możliwość pracy w swoich spółdzielniach aby polepszyć swoje życie.
Spółdzielnie naprawdę czynią rozwój faktem każdego dnia umożliwiając ludziom urzeczywistniać swoje marzenia o lepszym życiu.

 

zapisz się do newslettera

 

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

   
 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00-13:00.

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie