Elżbieta Bieńkowska, polska pani Komisarz Unii Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw nie wykazywała dotąd szczególnego zainteresowania spółdzielczością. Niemniej w październiku 2018 r. udzieliła wywiadu Cooperatives Europe, w którym wyjątkowo ciepło mówiła o spółdzielniach.

Na pytanie o dalsze wsparcie dla sektora spółdzielczego w ramach europejskiej polityki wobec przedsiębiorczości na obszarach takich jak edukacja, finanse, równouprawnienie czy młodzież, odpowiedziała: „Komisja pracuje na stworzeniem bardziej przedsiębiorczej kultury w Europie i nad zachęceniem ludzi do zakładania swoich własnych firm. Dlatego wspieramy wprowadzenie edukacji w zakresie przedsiębiorczości w szkołach w całej UE i pracujemy nad zapewnieniem odpowiednich szkoleń, umiejętności i wsparcia dostępnych dla wszystkich. Zachęcamy do dzielenia się najlepszymi praktykami i oferujemy narzędzia, by wspierać kraje, regiony i instytucje edukacyjne na tym polu. Mamy nadzieję, że przedsiębiorcy z sektora spółdzielczego będą mogli lepiej skorzystać z tych inicjatyw, gdyż mogą im one ułatwić prowadzenie ich biznesu. Będzie to również promować różnorodność europejskiego krajobrazu biznesowego. Na przykład wierzymy, że umacnianie kooperacji pomiędzy uniwersytetami a biznesem jest kluczowe dla zmniejszenia braku umiejętności, rozwijania świadomości przedsiębiorczej i przede wszystkim wprowadzania innowacji. Sektor spółdzielczy powinien móc korzystać z rozmaitych instrumentów europejskich i programów dostępnych w celu wspierania tego typu kooperacji (np. „Erasmus+”, „Sojusze Wiedzy”). Już teraz dostępne jest ogromne wsparcie dla biznesu, w tym dla spółdzielni, ale one często o tym nie wiedzą. Jednym z naszych wielkich wyzwań jest dotarcie do wszystkich typów przedsiębiorców i polepszenie ich świadomości odnośnie instrumentów UE i programów, które mogliby wykorzystać. Bardzo liczę na pomoc Cooperatives Europe w tym zakresie…”.

Komisarz Bieńkowska mówiła też pozytywnie ekonomii społecznej, o podpisanej umowie o partnerstwie z Międzynarodowym Związkiem Spółdzielczym w działaniach na rzecz rozwoju międzynarodowego, o potencjale spółdzielni w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Na koniec zadeklarowała: „Jestem przekonana, że spółdzielnie, jako przedsiębiorstwa ukierunkowane na ludzi, podtrzymywane swoimi wartościami i zasadami, mają do odegrania ważną rolę dla przyszłości naszego kontynentu. Przecież wiele zasad, które są włączone do Traktatów Europejskich, jest podzielanych przez spółdzielczość. Spółdzielnie nie tylko odpowiadają na niepowodzenia rynku, ale są również modelem dla społeczności rozwoju zakorzenionego w solidarności, postępie społecznym czy demokracji. Komisja w pełni uznaje ważną i pozytywną rolę spółdzielni jako siły napędowej wprowadzania w życie wielu celów Wspólnoty. Dlatego, razem ze spółdzielczością, powinniśmy kontynuować proponowanie obywatelom właściwych rozwiązań uwzględniających wyzwania, przed jakimi stoi obecnie Europa. Czyniąc tak, będziemy zdolni podtrzymać marzenia o jedności europejskiej”.   

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie