EACB czyli Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych jest jedną z najważniejszych branżowych organizacji spółdzielczych w Unii Europejskiej – reprezentuje 2.914 lokalnych banków spółdzielczych zrzeszających 81 milionów członków i obsługujących 209 milionów klientów na naszym kontynencie. Pod koniec 2018 r. EACB opublikowało doroczny raport o bankowości spółdzielczej w Europie opracowany przez prof. dr. Hansa Groenevelda z holenderskiego Uniwersytetu w Tilburgu. Raport oparty jest o dane za 2017 rok uzyskane od 18 najważniejszych grup bankowych z 13 krajów Unii Europejskiej wraz ze Szwajcarią; z Polski w badaniach wzięły udział Spółdzielcza Grupa Bankowa i Bank Polskiej Spółdzielczości.
Raport wskazuje na rosnące stale członkostwo w bankach – w 2017 roku przybyło 0,9 miliona nowych członków, co oznacza, że utrzymują one swoją ważną rolę w sektorze finansowym nowoczesnych społeczeństw. Wskaźnik rentowności kapitału własnego wzrósł w 2017 roku o 1,2 punktu procentowego osiągając wartość 6,6%, podczas gdy dla innych banków wyniósł on 6,3%. Wskaźnik kapitału podstawowego tier 1 również wzrósł o 0,6 punktu procentowego dochodząc do 16%. Banki spółdzielcze zwiększyły swój portfel pożyczek o 3,4%, w przeciwieństwie do innych banków, które zmniejszyły go o 0,2%; co ważne taki wzrostowy trend utrzymywał się przez ostatnich sześć lat, co oznacza znaczącą ekspansję działalności kredytowej. O 3% wzrosła także wartość depozytów
We wnioskach raport prof. Groenvelda stwierdza, że unikatowe cechy banków spółdzielczych odróżniające je od innego typu banków zapewniają im dobre widoki na przyszłość. Ich model biznesowy jest bardziej niż innych ukierunkowany na realną ekonomię, dzięki czemu mniej daje się odczuć niestabilność ich dochodów. Banki spółdzielcze mają więc ogromną szansę w dalszym ciągu być ważnym elementem koniecznej różnorodności i stabilności systemu finansowego i bankowości w Europie.