Gerhard Hofmann, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB) udzielił ostatnio wywiadu biuletynowi internetowemu tej organizacji. Na początku przypomniał o obchodzonym uroczyście w Niemczech i na całym świecie jubileuszu 200. urodzin Fryderyka Wilhelma Raiffeisena, jednego z twórców tej gałęzi spółdzielczości. Obchody wykazały, że idee Raiffeisena są wciąż aktualne, a spółdzielcza bankowość nadal stanowi żywy, silny i nowoczesny model biznesowy.

Dlatego, zdaniem Hofmanna, specyfika banków spółdzielczych winna być chroniona przez prawo i uwzględniana w odpowiednich przepisach. Dotyczy to zwłaszcza wdrażania zaleceń reformy bankowej Komitetu Bazylejskiego ds. Nadzoru Bankowego „Bazylea III” oraz „Bazylea IV”, które mają zapobiec możliwości wystąpienia ponownie kryzysu finansowego, jaki miał miejsce w latach 2007-2008, ale dla banków spółdzielczych, działających na odmiennych zasadach niż banki komercyjne, stanowić mogą poważne obciążenie w ich misji finansowania gospodarki lokalnej.

Prezydent EACB mówił też o zagrożeniach dla banków spółdzielczych związanych z digitalizacją, przestarzałymi często systemami IT, nieodpornymi na nowoczesne cyber-ataki, o konkurencji na rynku usług finansowych ze strony firm nieobjętych regulacjami bankowymi. Szansą i kluczem sukcesu pozostaną zawsze natomiast bliskość wobec członków i wybieganie w przyszłość. W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, G. Hofmann określił je jako jedno z największych doświadczeń demokracji na świecie, które będzie miało bezpośredni wpływ na to jaka będzie nasza przyszłość. A przyszłość ta, w globalnym kontekście, staje się coraz bardziej niepewna i płynna. Dlatego niezbędna jest godna zaufania europejska polityka, która stawi czoło tym wyzwaniom przyszłości, uwzględniająca istniejące na naszym kontynencie różnorodności, które przecież nas wzbogacają. Ta różnorodność dotyczy także różnych form biznesu, a więc i równoprawnego miejsca spółdzielczości. Spółdzielcze wartości bliskości, zaufania, zrównoważonego rozwoju, kluczowej roli członków podzielane są przez organizacje spółdzielcze niezależnie od ich kraju, a EACB jest w pełni oddane projektowi europejskiemu – stwierdził w konkluzji G. Hofmann.   

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie