Europejska organizacja spółdzielni pracy CECOP, jako pierwsza spośród organizacji spółdzielczych naszego kontynentu, ogłosiła swój manifest w związku z nadchodzącymi wyborami do Europarlamentu. Dokument przypomina na wstępie, że na wielu publicznych forach w Europie toczy się obecnie gorąca dyskusja na temat demokracji w procesie podejmowania decyzji czy legitymacji projektu europejskiego, podważanego nieraz w wyniku błędów w polityce społecznej i bieżących konfliktów. Polityka w sferze publicznej nie odzwierciedla rzeczywistych potrzeb pracowniczych, a głos pracowników i ich reprezentacja są coraz bardziej marginalizowane.
Spółdzielnie pracy i socjalne, przenosząc demokrację w miejsce pracy, praktykują i rozwijają model, w którym pracownicy są współdecydentami. Kiedy angażujemy się na rzecz społeczności lokalnych, kiedy działamy na rzecz ogólnego interesu, kiedy zachowujemy dziedzictwo przemysłowe naszych regionów, kiedy wprowadzamy demokrację ekonomiczną do procesu decyzyjnego w naszym przedsiębiorstwie, zwalczamy aktywnie wyłączenie społeczne, sprzeciwiamy się populizmowi i nastrojom antydemokratycznym. Nasz spółdzielczy model gospodarczy jest odporny i trwały, podejmujemy wyzwania przyszłości i walczymy o sprawiedliwość społeczną w Europie. Europa, o jakiej marzymy udziela głosu swoim obywatelom, rozwija różnorodność form przedsiębiorczości i nikogo nie pozostawia na uboczu.
W związku z powyższym CECOP apeluje do przyszłego Parlamentu Europejskiego o:
- Uznanie własności pracowniczej za szczególnie wartościową formę zatrudnienia i promowania jej w polityce zatrudnienia UE.
- Podtrzymywanie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych jako priorytetu w agendzie UE.
- Sprawienie by zrównoważone podejście społeczne i ekonomiczne w politykach społecznej i zatrudnienia UE nie było podporządkowane Europejskiemu Semestrowi.
- Zapewnienie konkurencyjności spółdzielniom w politykach UE (przedsiębiorczości, podatkowej, dostępu do finansowania itp.).
- Przyjęcie strategii silnej UE łączącej wsparcie dla pojawiających się nowych form przemysłowych i zachowania tradycyjnego przemysłu, który często bywa zamykany bądź relokowany pomimo swojej opłacalności.
W celu realizacji tych postulatów CECOP domaga się:
- „Testu spółdzielczego” – podobnego do „Testu MŚP” – analizy możliwych skutków dla spółdzielni propozycji legislacyjnych UE.
- Wspierania Państw Członkowskich we wprowadzaniu w życie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych i odpowiednie finansowanie go.
- Promowania i wsparcia legislacyjnego dla przekazywania przedsiębiorstw pracownikom w formie tworzenia spółdzielni pracy.
- Zachęcania Państw Członkowskich do przyjmowania legislacji dotyczących spółdzielni, których bezpośrednim i podstawowym celem jest dostarczanie usług interesu ogólnego.
- Zachęcania Państw Członkowskich do przyjmowania ram prawnych dla tworzenia grup i klastrów spółdzielczych.
- Kładzenia nacisku na poziomie europejskim na pozyskanie instrumentów finansowych dla spółdzielni.
- Kontynuowanie działalności intergrupy ekonomii społecznej w Parlamencie Europejskim.
W najbliższym czasie podobny manifest na Wybory Europejskie ma ogłosić Cooperatives Europe, a śladami tymi pójdą zapewne i inne europejskie organizacje spółdzielcze.