Legacoop, czyli Krajowa Liga Spółdzielni i Towarzystw Wzajemnościowych, jedna z trzech głównych włoskich centrali spółdzielczych, pomiędzy 16 a 18 kwietnia 2019 roku w Rzymie odbyła swój 40. już Krajowy Kongres. Organizacja ta, jedna z najstarszych we Włoszech i na świecie federacji spółdzielczych, powstała w 1886 roku, a zrzesza obecnie 15 tys. spółdzielni wszystkich typów i wielkości na terenie całego kraju, zorganizowanych w strukturach terytorialnych i branżowych.

Kongres był okazją do dyskusji w ciągu trzech dni paneli i posiedzeń plenarnych nad przyszłością ruchu spółdzielczego we Włoszech i w Europie. Odczytany został list od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego, dobrze znanego uczestnikom Kongresu nie tylko jako ich rodak, ale też jako wypróbowany sojusznik spółdzielczości, zwłaszcza w czasach, gdy był wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i komisarzem UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, inicjatorem przygotowania Spółdzielczej Mapy Drogowej Europy. W skierowanym do uczestników Kongresu liście Tajani podkreślił, że Unia Europejska i spółdzielczość podzielają wspólne wartości, takie jak dążenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, ochrona miejsc pracy, postęp społeczny czy solidarność.

Uczestnicy Kongresu włączyli się także do rozpoczętej przez Cooperatives Europe, w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, kampanii #CoopsInspireChange („Spółdzielnie inspirują zmianę”). W wyniku wyborów podczas Kongresu, na kolejną kadencję prezydentem został 64-letni Mauro Lusetti, wywodzący się ze spółdzielczości handlowej, który, jak ocenia się, powinien podtrzymać dotychczasowy kurs Legacoop, nastawiony na ścisłą współpracę z innymi włoskimi centralami spółdzielczymi, a zarazem zdecydowanie proeuropejski.

Warto przypomnieć, że Legacoop, o korzeniach socjalistycznych, jest pod względem potencjału drugą po Confcooperative, wywodzącej się z chrześcijańskiej demokracji, organizacją spółdzielczą Włoch. Wraz z trzecią centralą, AGCI, nawiązującą do tradycji liberalno-republikańskich, utworzyła ona w 2011 roku Sojusz Spółdzielni Włoskich (ACI), wspólne ciało koordynujące całość włoskiego ruchu spółdzielczego, kończąc tym samym długoletni okres ostrej konkurencji, jeśli nie konfliktu, tych trzech organizacji o różnej proweniencji ideowej.  Obecnie wszystkie trzy centrale, zwłaszcza w sprawach międzynarodowych, mówią poprzez ACI jednym głosem, zajmują też zwykle wspólne stanowisko wobec władz krajowych.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie