W związku z podaniem przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w dniu 10 września proponowanego składu Komisji, Cooperatives Europe wydała specjalne oświadczenie, w którym wyraziła zadowolenie z zapowiedzianego przez Przewodniczącą otwartego i inkluzywnego sposobu działania nowej Komisji oraz z jej ukierunkowania się na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, a wśród priorytetów strategicznych zwłaszcza na sprawy klimatyczne oraz rozwijanie technologii i gospodarki pracujących na rzecz ludzi.

Cooperatives Europe cieszy się także z zamiarów Komisji przedstawienia obywatelom Europy wizji nadziei na lepszą przyszłość, a nie jak dotąd ograniczoną tylko do obietnicy dobrego zarządzania polityką europejską. Jednocześnie organizacja wzywa nową Komisję do włączenia w zakres swojej polityki spółdzielni i innych podmiotów gospodarki społecznej tak, by mogły one wzrastać i rozwijać się, ale również przyczyniać się do budowania bardziej zrównoważonej Europy.

Cooperatives Europe zgłosiła również kilka konkretnych postulatów do niektórych komisarzy.

  • Wobec komisarz ds. Rynku Wewnętrznego (ma nią być Sylvie Goulard z Francji), wyraziła nadzieję na dalsze wprowadzanie w życie i rozwijanie inkluzywnej i efektywnej strategii dla małych i średnich przedsiębiorstw, do których zalicza się większość spółdzielni w Europie.
  • Odnośnie spraw energii (będzie za nie odpowiedzialna Estonka Kadri Simson) Cooperatives Europe z zadowoleniem przyjęła plany aktywizacji obywateli i spółdzielni do większego udziału w podejmowaniu wytwarzania energii odnawialnej na cele własnej konsumpcji i przypomniała, że kampanię na ten temat prowadzi już jedna z organizacji członkowskich Rescoop.eu.
  • Cooperatives Europe nawołuje też do przyśpieszenia pełnego wprowadzenia w życie Europejskiego Filara Praw Socjalnych, co w przyszłej Komisji znajdzie się w kompetencji dwóch komisarzy: ds. miejsc pracy (nominowany Nicolas Schmit z Luksemburga) i ds. równości (proponowana Maltanka Helena Dalli).
  • I wreszcie wobec komisarz ds. partnerstw międzynarodowych (na to stanowisko przewidziana jest Jutta Urpilainen z Finlandii) Cooperatives Europe wyraziła radość z zamiaru silniejszego włączenia organizacji społeczeństwa obywatelskiego do działań na rzecz pomocy rozwojowej i przypomniała, że spółdzielnie są już ważnym partnerem Unii Europejskiej we wprowadzaniu w życie Agendy 2030 czyli oenzetowskich Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Nowo wybrana Przewodnicząca zapowiedziała również zorganizowanie przez Komisję Europejską konferencji na temat Przyszłości Europy: Chcemy nadać nowy impet demokracji europejskiej. Chodzi o to, żeby wasz głos był słyszalny i żebyście mogli uczestniczyć w tym jak jest budowane wasze społeczeństwo – powiedziała. Słowa te skomentował Prezydent Cooperatives Europe Jean-Louis Bancel: Spółdzielnie, jako demokratyczne przedsiębiorstwa, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego i społecznego obywateli Europy. W konsekwencji europejski ruch spółdzielczy będzie wspierał ten proces i uczestniczył w nim.

Przesłuchania nominowanych komisarzy w odpowiednich komisjach Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 30 września – 8 października. Głosowanie nad kandydatami w Parlamencie Europejskim ma mieć miejsce podczas Sesji Plenarnej w dniu 21 października – wymagana będzie kwalifikowana większość głosów. Jeżeli któreś z kandydatur zgłoszonych przez Ursulę von der Leyen nie zostaną odrzucone, nowa Komisja zostanie formalnie powołana przez Radę Europejską i rozpocznie swoją kadencję w dniu 1 listopada. Warto tu dodać, że dla spółdzielczości rolniczej, nie tylko polskiej, szczególnie ważny będzie komisarz ds. rolnictwa, którym ma być Polak Janusz Wojciechowski. Cooperatives Europe będzie też z pewnością zabiegać o bliską współpracę zkomisarz ds. innowacji i młodzieży (przewidziana Mariya Gabriel z Bułgarii).

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie