Wielka Brytania przeżywa trudny okres związany z brexitem i idącymi wraz z nim problemami politycznymi i ekonomicznymi. Spółdzielnie jawią się na tym tle jako oaza spokoju i stabilności, ale choć mają w Zjednoczonym Królestwie tak długą i świetną historię i nadal – będąc bardzo zróżnicowanymi – zajmują ważną pozycję, są sektorem gospodarki stosunkowo niewielkim w porównaniu z niektórymi innymi krajami.

Jak pisze internetowy biuletyn organizacji Cooperatives UK „UK Coops”, są „najściślej utrzymywanym sekretem” – powszechny w kraju jest brak pogłębionej wiedzy o nich, świadomości o ich roli, zarówno w społecznościach lokalnych, jak i wśród przedsiębiorców, pracowników, a zwłaszcza, co najsmutniejsze, wśród tych, którzy doradzają, jak zakładać i prowadzić biznes. Traktowane są nieraz jako coś co jest przeciwne przyjętej kulturze biznesu i normom zachowania. Napotykają też wiele przeszkód prawnych i w codziennym funkcjonowaniu, na przykład ze strony banków czy przy zamówieniach publicznych.

W związku z tym brytyjscy spółdzielcy zgłosili szereg postulatów wobec nowego rządu, z nadzieją, że gdy zamieszanie spowodowane brexitem wreszcie się skończy, będzie mógł zająć się poważnie spółdzielczością. Dotyczą one na pierwszym miejscu wsparcia dla tworzenia spółdzielni pracy i przedsiębiorstw własności pracowniczej, tak by do 2030 roku mogły one zatrudnić milion członków-pracowników. Inny postulat odnosi się do pomocy społecznościom lokalnym w kontrolowaniu swych lokalnych gospodarek, w czym istotną rolę winny odgrywać spółdzielnie. Rząd powinien również wesprzeć rozwój samych spółdzielni m.in. poprzez stworzenie specjalnego spółdzielczego funduszu rozwojowego tworzonego z części nadwyżek wpłacanych przez spółdzielnie, co zarazem obniżałoby ich podatek dochodowy. Ważna jest też reforma prawa spółdzielczego, która wzmacniałaby wspólny, niepodzielny majątek spółdzielni oraz polepszyła system nadzoru nad spółdzielniami i uporządkowała sposób ich rejestracji. I wreszcie niezbędne jest stworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w rozwój spółdzielni. Trudno obecnie powiedzieć, czy nowy rząd zajmie się poważnie spółdzielczymi postulatami. Jeśli tak, to są szansę, że brytyjska spółdzielczość odzyska wiodącą rolę na świecie, jak to było kiedyś w czasach Pionierów z Rochdale.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

27 grudnia 2024 r. - NIECZYNNE

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie