Spółdzielnia - szansą zadbania o własne interesy producentów rolnych

Aby sprostać wyzwaniom współczesnych czasów i móc realizować własne zamierzenia trzeba poszukiwać sojuszników. W pojedynkę troska o własne interesy stała się wręcz niemożliwa. Dotyczy to w szczególności rozproszonego i z natury słabszego rolnictwa. Stąd konieczność współpracy, nie może być zastępowana złudnym przekonaniem o indywidualnej niezależności. W dzisiejszej rzeczywistości rolnicy są niestety, w coraz większym stopniu uzależnieni od znacznie silniejszych dostawców środków do produkcji i odbiorców płodów rolnych.  Bez współpracy ze sobą nie będą liczącymi się partnerami na otwartym i coraz bardziej konkurencyjnym rynku.


Zmiany ustrojowe na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku przyniosły także zmiany w rolnictwie i jego otoczeniu. Rozpadł się system produkcyjno-usługowej obsługi rolnictwa zbudowany przez państwo, do którego rolnicy w dużym stopniu utracili zaufanie. Zabrakło jednak wyobrażenia, czym naprawdę jest wolny rynek i jakie są mechanizmy jego funkcjonowania. Wielu uwierzyło, że będzie w stanie samodzielnie zabezpieczyć własne interesy. Rzeczywistość okazała się o wiele trudniejsza i złożona. Rolnicy działający w pojedynkę skazani są na przegraną ze znacznie silniejszym kapitałowo otoczeniem handlowo-produkcyjnym.

Dla wzmocnienia swojej pozycji na rynku, i niwelowania skutków, jakie przynosi coraz bardziej wymagający kapitalistyczny rynek rolnicy muszą przełamać kryzys zaufania do samych siebie i działać wspólnie tworząc własne struktury gospodarcze. Rolników w tych sprawach nikt nie wyręczy. Wprost przeciwnie wielu widzi własne korzyści wynikające z braku jedności, współpracy i porozumienia między właścicielami gospodarstw rolnych. Odbudowanie więc własnych struktur gospodarczych
niezbędnych do zachowania partnerstwa na coraz trudniejszym rynku jest dziś zadaniem pierwszoplanowym. Coraz więcej rolników dostrzega swoją bezsilność i zauważa potrzebę zespołowego działania. Pojawiają się więc coraz częściej inicjatywy odbudowy osłabionych odejściem rolników spółdzielni, tworzenia nowych struktur gospodarczych, w ostatnich latach w szczególności poprzez tworzenie i rozwój rolniczych grup producentów.

Własne organizacje gospodarcze sprawiają, że zyski, jakie powstają w obrocie produktami rolnymi i środkami do produkcji pozostają w dyspozycji rolników i służą rozwojowi ich gospodarstw. Tym samym rolnicy przejmują przynajmniej część wartości dodanej, która powstaje poza gospodarstwem rolnym. System spółdzielczy powoduje ponadto, że rolnik uczestniczy czynnie w drodze swego produktu do konsumenta.
Stąd też polityka państwa powinna uwzględniać tę specyficzną rolę, jaką odgrywa rolnik prowadzący własne gospodarstwo. Jednym z elementów tej polityki powinno być wspieranie i  rozwijanie ducha współpracy, solidaryzmu i porozumienia.
Pomimo, że świadomość rolników, co do potrzeby gospodarczego organizowania się systematycznie wzrasta, proces ten wymaga dalszego wspierania. Mam nadzieję, że informacje oraz materiały i opracowania prezentowane na naszej stronie internetowej, jak i działania Krajowej Rady Spółdzielczej, będą dla Państwa praktyczną pomocą w zakresie tworzenia i działania grup producentów rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem formy spółdzielczej.

 

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie